Według kard. Schoenborna “Rzym jednak nie ma się tak źle!”

Aktualizacja: 2015-02-18 11:59 pm

Za pontyfikatu Benedykta XVI kardynałowie „surowo” oceniali Watykan i domagali się zmian. Teraz okazuje się, że wcale nie jest tak źle i wystarczą korekty instytucjonalne – twierdzi kard. Christoph Schönborn.

Ten konsystorz był dla kardynałów bardzo pokrzepiający. Okazuje się bowiem, że raport o stanie Watykanu nie jest katastrofalny – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Christoph Schönborn. Przedstawione ostatnio raporty sugerują, że sytuacja… nie jest aż tak zła, jak myślano przed dwoma latami – podkreślił.

Arcybiskup Wiednia zaznaczył, że „dziś wszyscy już zrozumieliśmy, że Papież chce głębokiej reformy Kurii”. – Wiemy, że nie brak mu siły, woli i wytrwałości, by taką reformę przeprowadzić. Chce ją przeprowadzić w wielkiej transparencji i kompetentnie. Dla mnie osobiście sprawozdania te były bardzo pokrzepiające. Odnoszę bowiem wrażenie, że wiele już zrobiono. Jest oczywiste, że takie reformy zawsze napotykają na przeszkody, bo trzeba zmienić zwyczaje, niekiedy istniejące od stuleci. Widzimy jednakże, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, że postępuje się w sposób inteligentny, ostrożny i skuteczny – powiedział austriacki kardynał.

Poprzednio austriacki hierarcha skrytykował tych uczestników ostatniej sesji synodu, którzy propozycje „dowartościowania” nieformalnych związków przyjęli ze „strachem”. Skrytykował także próby powrotu do „politycznego katolicyzmu”, takiego jak w latach 30-tych XX wieku. – Istnieje pokusa marzeń o silnym Kościele, pokusa katolicyzmu politycznego, który będzie zachwycać ludzi tak jak w latach 30-tych. Tacy kardynałowie są mocno zaniepokojeni, kiedy wydaje im się, że obserwują znaki pomniejszenia władzy papieskiej i papieża schodzącego z tronu – stwierdził w rozmowie z miesięcznikiem „Herder Korrespondenz”.

Źródło: Radio Watykańskie, „The Tablet”

mat

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79859 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]