Sieć ALDI przeprasza za sprzedawanie izraelskich owoców oznaczanych jako pochodzące z Cypru

Aktualizacja: 2009-03-23 12:16 pm

Dyrekcja ALDI, jednej z największych niemieckich sieci sklepów spożywczo-przemysłowych, publicznie przeprosiła za “wprowadzenie w błąd swoich klientów i producentów” sprzedając w swoich sklepach izraelskie grejpfruty oznaczane jako produkty pochodzące z Cypru.

W ciągu ostatnich kilku tygodni, firma ALDI oferowała w swoich sklepach w Irlandii izraelskie grapefruty oznaczone jako “Produce of Cyprus”, co spowodowało lawinę protestów. Informacja o tej skandalicznej praktyce przedstawiona została ambasadorowi Cypru w Irlandii, Sotos A. Liassides, który niezwłocznie powiadomił o tym władze swojego kraju. Rząd Cypru powziął intensywne zabiegi, a w piśmie do dyrekcji firmy napisał, że “ALDI próbuje gorączkowo pozbyć się ich [izraelskich] produktów oznaczając je jako cypryjskie”.

ALDI przyznał, że wprowadzał w błąd swoich europejskich klientów. Decyzja o zmianie nalepek na grejpfrutach pochodzących z Izraela, podjęta została w wyniku ogólnoeuropejskiego bojkotu wyrobów izraelskich po agresji Izraela w Strefie Gazy. Od tego czasu, np. w Irlandii klienci masowo odmówili kupowania izraelskich produktów, tak  spożywczych jak i przemysłowych, i magazyny zapełniały się pleśniejącymi owocami izraelskimi. Irlandzkie wydziały zdrowia i ochrony środowiska rozpoczęły śledztwa w sprawie sprzedaży tych produktów.

Dyrekcja ALDI stwierdza w oświadczeniu, że “Grapefruty były niewłaściwie oznaczone jako pochodzące z Cypru, podczas gdy powinny być oznaczone jako pochodzące z Izraela. Gdy tylko ALDI dowiedział się o tym, błąd naprawiliśmy i wszystkie grapefruty sprzedawane obecnie są właściwie oznaczone.”

W pisemnym oświadczeniu wysłanym bezpośrednio do pisma Cyprus Mail, ALDI twierdzi, że błąd powstał w wyniku niewłaściwych napisów na opakowaniu dostawcy i dotknął około 10 procent wszystkich grapefrutów sprzedawanych w Irlandii.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie Indymedia.ir


ZOB. RÓWNIEŻ:

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7977 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]