Aktualizacja strony została wstrzymana

Sieć ALDI przeprasza za sprzedawanie izraelskich owoców oznaczanych jako pochodzące z Cypru

Dyrekcja ALDI, jednej z największych niemieckich sieci sklepów spożywczo-przemysłowych, publicznie przeprosiła za „wprowadzenie w błąd swoich klientów i producentów” sprzedając w swoich sklepach izraelskie grejpfruty oznaczane jako produkty pochodzące z Cypru.

W ciągu ostatnich kilku tygodni, firma ALDI oferowała w swoich sklepach w Irlandii izraelskie grapefruty oznaczone jako „Produce of Cyprus”, co spowodowało lawinę protestów. Informacja o tej skandalicznej praktyce przedstawiona została ambasadorowi Cypru w Irlandii, Sotos A. Liassides, który niezwłocznie powiadomił o tym władze swojego kraju. Rząd Cypru powziął intensywne zabiegi, a w piśmie do dyrekcji firmy napisał, że „ALDI próbuje gorączkowo pozbyć się ich [izraelskich] produktów oznaczając je jako cypryjskie”.

ALDI przyznał, że wprowadzał w błąd swoich europejskich klientów. Decyzja o zmianie nalepek na grejpfrutach pochodzących z Izraela, podjęta została w wyniku ogólnoeuropejskiego bojkotu wyrobów izraelskich po agresji Izraela w Strefie Gazy. Od tego czasu, np. w Irlandii klienci masowo odmówili kupowania izraelskich produktów, tak  spożywczych jak i przemysłowych, i magazyny zapełniały się pleśniejącymi owocami izraelskimi. Irlandzkie wydziały zdrowia i ochrony środowiska rozpoczęły śledztwa w sprawie sprzedaży tych produktów.

Dyrekcja ALDI stwierdza w oświadczeniu, że „Grapefruty były niewłaściwie oznaczone jako pochodzące z Cypru, podczas gdy powinny być oznaczone jako pochodzące z Izraela. Gdy tylko ALDI dowiedział się o tym, błąd naprawiliśmy i wszystkie grapefruty sprzedawane obecnie są właściwie oznaczone.”

W pisemnym oświadczeniu wysłanym bezpośrednio do pisma Cyprus Mail, ALDI twierdzi, że błąd powstał w wyniku niewłaściwych napisów na opakowaniu dostawcy i dotknął około 10 procent wszystkich grapefrutów sprzedawanych w Irlandii.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie Indymedia.ir


ZOB. RÓWNIEŻ:

Skip to content