Czas na mutację nasion – GMO w Polsce. Prezydent podpisał ustawę

Aktualizacja: 2015-02-14 9:36 pm

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o GMO. Dopuszcza ona rejestrację i obrót nasionami genetycznie modyfikowanymi. Jak zapewniają politycy, rozporządzenia do tej ustawy mają zakazać genetycznego modyfikowania roślin.

Prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie, regulującą m.in. kwestie związane z wprowadzeniem do obrotu nasion genetycznie modyfikowanych. Kancelaria Prezydenta zaznaczyła jednak, że Bronisław Komorowski uzyskał zapewnienie, że ustawie towarzyszyć będą odpowiednie rozporządzenie zakazujące uprawy roślin genetycznie modyfikowanych.

Ustawa dopuszcza rejestracje nasion genetycznie modyfikowanych, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Do wprowadzenia takich regulacji miała skłonić Polskę Unia Europejska. Gdyby ustawa nie weszła w życie, musielibyśmy zapłacić 1 mld zł kary za niedostosowanie naszych przepisów do unijnych.

W Polsce obowiązywał do tej pory zakaz rejestracji i obrotu nasionami GMO; nie chroniło to jednak naszego rolnictwa – każdy mógł pojechać do sąsiednich krajów, kupić takie nasiona i bez kontroli wysiać na własnym polu.

Źródło: tvn24.pl

ged

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79720 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]