Kardynał Marx będzie świętował rocznicę reformacji

Aktualizacja: 2015-02-5 8:44 am

Niemiecki episkopat zdaje się brnąć w postprotestancką schizmę. Przewodniczący Konferencji tamtejszych biskupów, kardynał Reinhard Marx, stwierdził, że pięćsetna rocznica reformacji jest dla Kościoła katolickiego ważnym wydarzeniem.

Według Reinharda Marxa bunt Lutra, który doprowadził do odejścia od prawdziwej wiary niemal połowy mieszkańców Europy, „nie był skierowany na rozbicie Kościoła, ale miał jedynie – wysiłkami reformatorskimi – zwrócić uwagę na nadużycia przesłaniające ewangeliczne przesłanie”. Arcybiskup Monachium napisał te słowa w periodyku niemieckiej Rady Kultury „Polityka i Kultura”.

Kardynał Marx uważa, że „po pięćdziesięciu latach wspólnego dialogu ekumenicznego możliwe jest już czytanie przez katolików tekstów Lutra i uczenie się z nich”. Dodatkowo hierarcha sądzi, że przypadająca w 2017 r. rocznica reformacji będzie „dla Kościoła wyzwaniem, by postawić Chrystusa jeszcze bardziej w centrum uwagi”. Nie zabrakło oczywiście również zachęt do „jeszcze ściślejszej współpracy między wyznaniami chrześcijańskimi w świetle postępującej sekularyzacji społeczeństw”.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu wyraził także nadzieję, że „upamiętnienie reformacji popchną nas do przodu w kierunku pełnej i widzialnej jedności Kościoła reformacji”.

Źródło: „Die Welt”

kra

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79524 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]