„wSieci”: dzięki sprzedaży polskich lasów rząd chciał wypłacić Żydom odszkodowania

Aktualizacja: 2015-01-20 11:04 pm

Pieniądze ze sprzedaży Polskich Lasów Państwowych miały być przeznaczone na odszkodowanie dla Żydów za utracone w naszym kraju mienie – podaje tygodnik „wSieci”.

Do takich wniosków prowadzi tajna notatka ambasadora USA w Polsce, ujawniona przez WikiLeaks a nagłośniona w naszym kraju przez portal wpolityce.pl. Wynika z niej, że prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk, złożywszy obietnicę zwrotu odszkodowania Żydom za mienie odebrane im przez Niemców i Sowietów, planowali zdobyć pieniądze m.in. dzięki sprzedaży ziemi i państwowych lasów – pisze tygodnik.

Chodzi dokładnie o fragment notatki ambasadora Victora H. Ashe, który zaraportował do Departamentu Stanu: „Komorowski stwierdził, iż premier Tusk zmusi niepokornych ministrów, […] by ‘dołożyli się do rekompensat’, sprzedając państwowe lasy i nieruchomości”.

Taką możliwość stwarzała zmiana konstytucji, która posłowie rządzącej koalicji chcieli przeprowadzić na jednym z grudniowych posiedzeń Sejmu. W mediach, jak na wagę głosowania, mówiono o tym niewiele. Koalicja chciała wprowadzić do ustawy zasadniczej zapis, umożliwiający sprzedaż Lasów Państwowych, w sytuacji gdy uzna, że wymaga tego interes państwa. Poprawka przepadła jednak dzięki przewadze pięciu głosów.

„wSieci” zwraca też uwagę, iż innym źródłem zysku, z którego planowano pokryć odszkodowania dla Żydów miała by być sprzedaż polskiej ziemi obcokrajowcom. 1 maja 2016 roku kończy się bowiem okres ochrony dla polskiej ziemi. W tej sprawie trafił do Sejmu wniosek o referendum, by polską ziemię dopuścić do sprzedaży cudzoziemcom, gdy średnie zarobki Polaków będą stanowiły minimum 90 proc. średniej płacy w Unii Europejskiej. Wniosek trafił do Sejmu pół roku temu. Na razie nie wiadomo, co się z nim stanie.

Obietnice zwrotu majątku ze strony polskiego rządu pojawiły się m.in. w 2008 roku, podczas spotkania przedstawicielami organizacji żydowskich w Nowym Jorku. Jak twierdził jeden z przedstawicieli takiej organizacji, Tusk miał sam zainicjował rozmowę na ten temat, deklarując, że jako Kaszub wie, ile musieli przejść i wycierpieć w związku ze swoją „odmiennością”.

Mimo deklaracji, sprawy nie zostały doprowadzone do końca. Ale zdaniem ambasadora USA, Komorowski zapewnił go, iż „Tusk jest zdeterminowany, by jak najszybciej uchwalić odpowiednią ustawę”. Organizacje żydowskie przystąpiły w końcu też do bardziej formalnych działań i na początku 2011 roku utworzyły zespół HEART, mający na celu „odzyskiwanie mienia żydowskiego w Europie Środkowowschodniej”. Jego dyrektor, Robert Brown przyjechał do Polski w 2013 roku, gdzie rozmawiał na temat zwrotu mienia w 2013 roku z Tuskiem, a także Rostowskim, Sikorskim i Gowinem. Wówczas miał nastąpić „przełom”.

Wstępnie szacuje się, że koszt rekompensat może wynieść nawet 60 mld. dol. Ostatnim razem, jak pisze „wSieci”, prezes HEART spotkał się z Bronisławem Komorowskim przy okazji otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich.

Tygodnik stwierdza, że właśnie potrzeba wypłacenia Żydom odszkodowań miała stać za planem prywatyzacji Lasów Państwowych i tempem przeprowadzania przez posłów zmian w Konstytucji.

Źródło: „w Sieci”

ged

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79198 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]