Rosja dostarczy USA silniki do rakiet Antares

Aktualizacja: 2015-01-19 12:59 pm

Rosyjskie biuro projektowe NPO Energomasz ma dostarczyć silniki RD-181 do rakiet Antares amerykańskiemu przedsiębiorstwu Orbital Sciences Corporation. Łączny koszt kontraktu to około 1 mld dolarów.

Jak poinformował dyrektor wykonawczy Energomaszu Władimir Sołncew, rosyjska firma ma dostarczyć 60 silników w trzech opcjach. Pierwszy kontrakt na 20 egzemplarzy jest już realizowany. Sołncew stwierdził także, że rosyjski rząd wydał wszystkie konieczne pozwolenia, przy czym silniki RD-181 nie mogą być wykorzystane w celach wojskowych. Łączna wartość kontraktu to około 1 mld dolarów, w co wchodzą także usługi serwisowe.

Program Antares został wstrzymany w październiku ubiegłego roku w wyniku problemów z silnikami. Według Marka Pieczynskiego, wiceprezesa Orbital Sciences Corporation cytowanego przez portal rt.com, rosyjskie silniki to obecnie „najlepszy wybór”.

Silnik RD-181 pozwala na dostarczenie większej ilości ładunku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i na niskie orbity. Według Sołncewa stworzenie własnego silnika mogłoby kosztować Amerykanów nawet 3 mld dolrów, a zajęłoby to także wiele lat. Energomasz planuje współpracę z Orbital Sciences Corporation przez 15-20 lat.

W kwietniu 2014 roku USA wstrzymało współpracę z Rosją we wszystkich programach kosmicznych, z wyłączeniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sankcje nałożone na Rosję nie dotyczą Energomaszu.

rt.com / Kresy.pl

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79176 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]