Aktualizacja strony została wstrzymana

Solec Zdrój: zbezcześcili Najświętszy Sakrament

Do bulwersującego zbezczeszczenia Najświętszego Sakramentu doszło dziś w kościele św. Mikołaja w Solcu-Zdroju, gdzie w poniedziałek rano księża stwierdzili włamanie oraz rozsypanie hostii w różnych częściach kościoła. – W miejscu wyrwanej z muru skarbony ułożony był kształt krzyża w typie krzyża św. Andrzeja, z noża i hostii – poinformował ks. proboszcz Mirosław Tomasik.

W liście do diecezjan, jaki ks. bp Jan Piotrowski napisał dziś do diecezjan czytamy: „Z głębokim żalem przekazuję informację o włamaniu do kościoła parafialnego w Solcu-Zdroju i sprofanowaniu Najświętszego Sakramentu. Zgodnie z kanonem 1367 Kodeksu Prawa Kanonicznego każdy, kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej. Dla nas wierzących Eucharystia jest największą świętością i Jej profanacja napełnia nas wielkim bólem. W najbliższą niedzielę, 11 stycznia, we wszystkich parafiach Diecezji, po każdej Mszy świętej, odśpiewamy suplikacje przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Ufamy, że miłosierny Bóg przyjmie nasze modlitwy wynagradzające i przebaczy tym, którzy dopuścili się profanacji”.

Jak podkreśla proboszcz parafii, włamywaczy nie interesowały zabytki, których w kościele jest wiele, ale zbezczeszczenie Najświętszego Sakramentu.

Straty materialne są niewielkie. – W skarbonie chyba nie uzbierałoby się kilkaset złotych, poza tym sprawcy opróżnili skarbonkę przy szopie i w zakrystii, gdzie dzieci zbierały pieniądze jako kolędnicy misyjni – wyjaśnia proboszcz.

Bulwersujące fakty zostały stwierdzone dzisiaj podczas porannej Mszy św. Organista zauważył wybitą szybę w oknie, ale księża zdecydowali się jednak odprawić Mszę św. Podczas otwarcia tabernakulum ksiądz stwierdził brak hostii. Przełożona sióstr z kolei zauważyła, że hostie porozsypywane są w różnych częściach kościoła, a w przylegającej do świątyni kaplicy Matki Bożej ktoś ułożył krzyż z małych hostii.

O włamaniu zostały już zawiadomione policja oraz kuria biskupia w Kielcach. Od rana policjanci prowadzą postępowanie operacyjne – spisali protokół, zabezpieczyli ślady.

Bp Jan Piotrowski zarządzi modlitwy ekspiacyjne za znieważenie Najświętszego Sakramentu, będzie także gościł w Solcu-Zdroju w najbliższą niedzielę 11 stycznia, odprawi Mszę św. i dokona stosownych obrzędów.

Nigdy nie zetknąłem się z podobną profanacją. Od 10 lat jestem tutaj proboszczem. Nie potrafię wskazać żadnych sugestii ani przyczyn tego perfidnego ataku na Pana Jezusa i Kościół – mówi ks. Tomasik.

Solec-Zdrój to coraz bardziej znana w całej Polsce miejscowość kuracyjna, ze źródłami siarki, basenami, popularnymi sanatoriami. Parafia liczy 2700 osób.

Historia kościoła i parafii sięga XIII w. Budowli sakralnych było kilka, m.in. pierwszy kościół drewniany, następnie zbudowany z ciosowego kamienia, przejęty przez kalwinów oraz kolejny, wzniesiony w 1832 r. przez Mariannę Wielogłowską, dziedziczkę Zborowa i Solca. Obecny kościół w Solcu zbudowano w la. 1937-1939.

Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest obraz Matki Bożej. Źródła parafialne z 1849 r. mówią o obrazie Matki Boskiej w złoconych ramach, przedstawiającego „Marię, Matkę Pięknej Miłości”. Wokół obrazu znajdują się liczne wota.

Źródło: diecezja.kilece.pl; KAI

pam

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2015-01-05) | http://www.pch24.pl/solec-zdroj--zbezczescili-najswietszy-sakrament,33162,i.html

Skip to content