Aktualizacja strony została wstrzymana

Obchody 2017 r. Papież uczci reformację ale nie wiadomo czy przyjedzie do Fatimy

W zeszły czwartek papież Franciszek przyjął w Watykanie przedstawicieli kościoła luterańskiego. W przemówieniu skierowanym do hierarchów protestanckich i katolickich Ojciec Święty stwierdził, że „z niecierpliwością” czeka na wspólne upamiętnienie 500-lecia reformacji. Franciszek wyraził nadzieję, że weźmie udział w uroczystym odsłonięciu pomnika z tej okazji w 2017 r. Wciąż jednak nie wypowiedział się, czy w tym samym roku przyjedzie do Fatimy, by uczcić 100-lecie objawień Matki Bożej.

Papież podczas spotkania przekonywał, że „czeka z niecierpliwością” na wspólne celebrowanie w 2017 r. 500-lecia reformacji. Wyraził nadzieję, że „nie będą to triumfalistyczne obchody,” lecz „wspólne wyznanie wiary w Boga w Trójcy Jedynego”.

Redaktor naczelny hiszpańskojęzycznego portalu katolickiego adelantelafe.com., Miguel Angel Yáñez zwraca uwagę na niestosowność wspólnego celebrowania „schizmy”, która tyle dusz zaprowadziła na manowce. Pyta też, czy od teraz papież będzie upamiętniał każdą schizmę w Kościele katolickim.

Franciszek chce zaprosić na wspólne obchody pięćsetnej rocznicy reformacji wielu  niemieckich luteran. Jeden z punktów obchodów przewiduje odsłonięcie pomnika z tej okazji. Uroczystości mają być nagłośnione przez media. Przygotowaniem wspólnych obchodów zajmuje się episkopat Niemiec, który odpowiedzialny jest także za projekt Pomnika Reformacji.

Krytycy wspólnego obchodzenia 500-lecia reformacji zwracają uwagę, że watykańscy hierarchowie na czele z papieżem zdają się zapominać o innym niezwykle ważnym wydarzeniu, który przypada w tym samym roku, co rocznica schizmy protestanckiej.

W 2017 r. minie 100 lat od Objawień Matki Bożej w Fatimie. Czy tę uroczystość uświetni swoją obecnością papież? Portugalscy hierarchowie mają taką nadzieję, mimo że do tej pory nie uzyskali zapewnienia z Watykanu w tej sprawie. W marcu 2013 r. ordynariusz diecezji Leiria-Fatima bp Antonio Marto wysłał zaproszenie do papieża z prośbą o uświetnienie uroczystości z okazji stulecia Objawień Matki Bożej w Fatimie. Papież do tej pory nie odpowiedział.

W kwietniu br.  emerytowany portugalski kardynał José Saraiva Martins wyraził nadzieję, że Ojciec święty zjawi się w Fatimie. Jak podkreślił, chociaż takiego zapewnienia wciąż nie ma, to jest „normalne i naturalne”, że papież powinien przyjechać na tak doniosłą uroczystość, o której w 2010 r. wspominał Benedykt XVI.

Za siedem lat powrócicie tutaj, aby obchodzić setną rocznicę pierwszej wizyty, złożonej przez Panią, «przybyłą z Nieba» jako Nauczycielki, która wprowadziła małych wizjonerów w dogłębne poznanie Miłości Trynitarnej i pozwoliła im zakosztować samego Boga, najpiękniejszej rzeczy dla człowieka. (…) Oby te siedem lat, które dzielą nas od stulecia Objawień, przyspieszyło zapowiadany triumf Niepokalanego Serca Maryi ku chwale Trójcy Przenajświętszej – powiedział Benedykt XVI podczas uroczystości z okazji 93. rocznicy Objawień NMP i 10. rocznicy beatyfikacji dwojga pastuszków: Franciszka oraz Hiacynty.

Ze statystyk sanktuarium w Fatimie wynika, że kardynał Jorge Bergoglio nigdy oficjalnie nie przewodniczył żadnej pielgrzymce do tej portugalskiej miejscowości, do której – pomimo dużej odległości – średnio co roku przybywa w zorganizowanych grupach ponad tysiąc argentyńskich pielgrzymów. Argentyńczycy są też wśród dziesięciu nacji najczęściej odwiedzających stronę internetową portugalskiego sanktuarium.

Źródło: katolisches.info, angelqueen.org., AS.

Za: Polonia Christiana – pch24.pl ( 2014-12-23) | http://www.pch24.pl/obchody-2017-r–papiez-uczci-reformacje-ale-nie-wiadomo-czy-przyjedzie-do-fatimy,32920,i.html