Aktualizacja strony została wstrzymana

Święta: Polacy ruszają po pożyczki – banki zbierają żniwo. Będzie rekord?

Polacy co roku w Święta Bożego Narodzenia wydają więcej, niż przy innych okazjach. Dlatego popyt na kredyty gotówkowe i ratalne w tym okresie znacząco rośnie. W tym roku wartość pożyczek może nawet pobić rekord z 2008 roku.

W okresie świątecznym, w porównaniu z 2013 rokiem, notujemy dwucyfrowy przyrost wniosków o kredyty gotówkowe, a także wzrost wnioskowanej kwoty kredytu średnio o 20 proc. – powiedział „Rzeczpospolitej” Dariusz Solski, dyrektor departamentu produktów kredytowych w mBanku.

A wiele wskazuje na to, że Polacy przed tegorocznymi Świętami sięgną głębiej do portfela. Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinie tylko na prezenty przeznaczymy średnio 530 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze wydatki związane z samym przygotowaniem Świąt lub zakup dodatkowego wyposażenia do domu.

Przy takich apetytach konsumentów nie może dziwić wzrost zapotrzebowania na szybką gotówkę. – Sprzyja temu łatwy dostęp do drobnych pożyczek, nazywanych często chwilówkami. Drugi powód to reklamy, w których banki sugerują wręcz, że na kredytach można zarobić – mówi „Rzeczpospolitej” Leszek Mellibruda, socjolog biznesu.

Co to oznacza dla banków? Źe IV kwartał roku będzie dla nich znacznie lepszy niż poprzednie. W 2014 roku bowiem tylko do października udzielono 64,8 mld zł. Dla porównania w całym 2013 roku łączna suma kredytów opiewała na 70,2 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że suma udzielonych w tym roku kredytów ma szansę przebić tę z 2008 roku. Wówczas wyniosła ona 72 mld zł.

Polacy po zastrzyk gotówki udają się też do firm pożyczkowych. Wartość ich portfela w tym roku przekroczy 4 mld zł. To o 1 mld zł więcej niż w roku ubiegłym.

Źródło: „Rzeczpospolita”

ged

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-12-22 ) | http://www.pch24.pl/swieta–polacy-ruszaja-po-pozyczki—banki-zbieraja-zniwo–bedzie-rekord-,32868,i.html