Święta: Polacy ruszają po pożyczki – banki zbierają żniwo. Będzie rekord?

Aktualizacja: 2014-12-22 9:40 am

Polacy co roku w Święta Bożego Narodzenia wydają więcej, niż przy innych okazjach. Dlatego popyt na kredyty gotówkowe i ratalne w tym okresie znacząco rośnie. W tym roku wartość pożyczek może nawet pobić rekord z 2008 roku.

W okresie świątecznym, w porównaniu z 2013 rokiem, notujemy dwucyfrowy przyrost wniosków o kredyty gotówkowe, a także wzrost wnioskowanej kwoty kredytu średnio o 20 proc. – powiedział „Rzeczpospolitej” Dariusz Solski, dyrektor departamentu produktów kredytowych w mBanku.

A wiele wskazuje na to, że Polacy przed tegorocznymi Świętami sięgną głębiej do portfela. Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinie tylko na prezenty przeznaczymy średnio 530 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze wydatki związane z samym przygotowaniem Świąt lub zakup dodatkowego wyposażenia do domu.

Przy takich apetytach konsumentów nie może dziwić wzrost zapotrzebowania na szybką gotówkę. – Sprzyja temu łatwy dostęp do drobnych pożyczek, nazywanych często chwilówkami. Drugi powód to reklamy, w których banki sugerują wręcz, że na kredytach można zarobić – mówi „Rzeczpospolitej” Leszek Mellibruda, socjolog biznesu.

Co to oznacza dla banków? Źe IV kwartał roku będzie dla nich znacznie lepszy niż poprzednie. W 2014 roku bowiem tylko do października udzielono 64,8 mld zł. Dla porównania w całym 2013 roku łączna suma kredytów opiewała na 70,2 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że suma udzielonych w tym roku kredytów ma szansę przebić tę z 2008 roku. Wówczas wyniosła ona 72 mld zł.

Polacy po zastrzyk gotówki udają się też do firm pożyczkowych. Wartość ich portfela w tym roku przekroczy 4 mld zł. To o 1 mld zł więcej niż w roku ubiegłym.

Źródło: „Rzeczpospolita”

ged

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78721 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]