W Wielkiej Brytanii coraz rzadziej odprawia się pasterki

Aktualizacja: 2014-12-22 8:59 am

Pasterki w Wigilię Bożego Narodzenia coraz rzadziej odprawiane są o północy w Kościele katolickim Anglii i Walii. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 50 dekanatach przez katolicki tygodnik „The Tablet”, niektóre parafie w ogóle nie przewidują w swych planach pasterki. W wielu innych ta Msza odprawiana jest… już o godz. 17:00.

Zwyczaj odprawiania pasterek zamiera w Kościele katolickim w Wielkiej Brytanii. Jeden spośród brytyjskich proboszczów, pytany o sprawę przez „The Tablet”, wskazał na posoborową reformę liturgiczną jako źródło kłopotów. W końcu, katolicy mogą wypełnić obowiązek niedzielny idąc na Mszę w sobotę wieczorem, z czego na Wyspach skwapliwie korzystają.

Winna jest także zmiana mentalności Brytyjczyków. Od roku 2005 czas otwarcia pubów się znacznie wydłużył. Pijani Anglicy często wzniecają burdy przed katolickimi kościołami i zaczepiają wiernych. – Nie jest przyjemnie być obrzuconym przez chuliganów kamieniami, gdy starasz się prowadzić modlitwy – komentuje Peter Turbitta, proboszcza katedry w Portsmouth.

Rośnie wrogość wobec katolickich tradycji.

KAI

mat

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78719 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]