Aktualizacja strony została wstrzymana

W Wielkiej Brytanii coraz rzadziej odprawia się pasterki

Pasterki w Wigilię Bożego Narodzenia coraz rzadziej odprawiane są o północy w Kościele katolickim Anglii i Walii. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 50 dekanatach przez katolicki tygodnik „The Tablet”, niektóre parafie w ogóle nie przewidują w swych planach pasterki. W wielu innych ta Msza odprawiana jest… już o godz. 17:00.

Zwyczaj odprawiania pasterek zamiera w Kościele katolickim w Wielkiej Brytanii. Jeden spośród brytyjskich proboszczów, pytany o sprawę przez „The Tablet”, wskazał na posoborową reformę liturgiczną jako źródło kłopotów. W końcu, katolicy mogą wypełnić obowiązek niedzielny idąc na Mszę w sobotę wieczorem, z czego na Wyspach skwapliwie korzystają.

Winna jest także zmiana mentalności Brytyjczyków. Od roku 2005 czas otwarcia pubów się znacznie wydłużył. Pijani Anglicy często wzniecają burdy przed katolickimi kościołami i zaczepiają wiernych. – Nie jest przyjemnie być obrzuconym przez chuliganów kamieniami, gdy starasz się prowadzić modlitwy – komentuje Peter Turbitta, proboszcza katedry w Portsmouth.

Rośnie wrogość wobec katolickich tradycji.

KAI

mat

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-12-22) | http://www.pch24.pl/w-wielkiej-brytanii-coraz-rzadziej-odprawia-sie-pasterki,32867,i.html