Konferencja prasowa prezydenta Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin odpowiada na pytania rosyjskich i zagranicznych dziennikarzy. Ta wielkoskalowa coroczna konferencja jest dziesiątą dla prezydenta Rosji.

USA stwarzają zagrożenie dla Rosji, budując system obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej – oznajmił prezydent Władimir Putin.

Przypomniał on, że USA rozmieszczają elementy tego systemu nie tylko na Alasce, lecz również w Europie: zarówno w Rumunii, jak i Polsce. „Bezpośrednio w pobliżu nas” – oznajmił prezydent.

Putin poinformował także, że budżet Ministerstwa Obrony Rosji powiększy się i wyniesie w przyszłym roku 50 mld dolarów. Jednocześnie podkreślił on, że budżet Pentagonu wynosi 575 mld dolarów.

Prezydent oznajmił, że Rosja nie realizuje żadnej agresywnej polityki. Według niego, Rosja ma dwie bazy wojskowe za granicą na niebezpiecznych pod względem terrorystycznym kierunkach: w Kirgistanie i Tadżykistanie.

Putin przypomniał także, że loty bombowców strategicznych Sił Powietrznych Rosji rozpoczęły się zaledwie kilka lat temu, podczas gdy amerykańskie samoloty nigdy nie zaprzestawały patrolowania.

*                            *                               *

Prawda w sytuacji z ukraińskim konfliktem jest po stronie Rosji, a nie Zachodu – oznajmił Władimir Putin. Według niego, gdyby Zachód w odpowiednim czasie przywołał organizatorów zamachu stanu na Ukrainie do porządku, to wojny domowej w tym kraju by nie było.
Putin dodał, że stanowisko Rosji od samego początku było wyważone i obiektywne.

Poza tym prezydent uważa, że Rosja twardo broni swoich interesów narodowych i właśnie to wywołuje niezadowolenie zachodnich partnerów. Putin podkreślił, że Rosja gotowa jest rozwijać normalne relacje z Zachodem w sferze bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, w zakresie nieproliferacji broni jądrowej i walki z narkotykami.

*                            *                               *

Rosyjskie władze nie zajmują się prześladowaniem ludzi, opowiadających się przeciwko ich polityce – oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin.

Uważa on, że granica między opozycją i piątą kolumną jest bardzo subtelna. Zdaniem prezydenta, opozycjonista, nawet bardzo twardy, w ostatecznym rozrachunku walczy o interesy swojego kraju. Natomiast „piąta kolumna” to są ludzie, wykonujący to, co jest podyktowane interesami innego państwa.

*                            *                               *

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że obecna sytuacja w gospodarce kraju tylko na jedną czwartą pogorszyła się z powodu wprowadzonych wobec kraju zachodnich sankcji.

Według niego, nie są zapłatą za przyłączenie Krymu. „Jest to zapłata za nasze naturalne dążenie do zachowania się jako państwo” – oznajmił Putin. Prezydent przypomniał, że po rozpadzie Związku Radzieckiego Rosja odkryła się na zachodnich partnerów a w zamian otrzymała „bezpośrednie i całkowite wsparcie terroryzmu na Kaukazie Północnym”.

Putin przypomniał również o tym, z jakim entuzjazmem Rosja przygotowywała się do Olimpiady w Soczi, aby podarować święto sportowe całemu światu i jakie bezprecedensowe próby podejmowali politycy w różnych krajach, aby przeszkodzić w jej przeprowadzeniu.

http://polish.ruvr.ru

*                            *                               *

Obszerniejszą relację zamieszcza Bogusław Jeznach w swych Acta Diurna (682).

Konferencja prasowa Putina

Głównym tematem dnia jest doroczna wielka konferencja prasowa prezydenta Rosji Putina. Poniżej jej streszczenie:

* Dziś odbyła się dziesiąta doroczna wielka konferencja prasowa prezydenta Rosji Władimira Putina, w której na żywo odpowiadał on na pytania dziennikarzy rosyjskich i zagranicznych. Po raz pierwszy rosyjski przywódca państwa przeprowadził taką konferencję w 2001 roku. Następnie takie spotkania z dziennikarzami stały się corocznym wydarzeniem. Wyjątkiem był jedynie okres, kiedy zajmował stanowisko premiera. Tradycyjnie szef państwa najpierw podsumowuje rok, a następnie mikrofon przechodzi do sali. Akredytowano ok. 1200 dziennikarzy z mediów zarejestrowanych w Rosji lub za granicą. Mieli oni możliwość zadawania dowolnych pytań: od polityki i ekonomii do prywatnego życia prezydenta. Konferencja trwała prawie trzy i pół godziny a więc sporo krócej niż rekordowa z 2008 roku.Wtedy Władimir Putin odpowiadał na pytania 4 godziny i 40 minut.W sumie Putin w tym roku odpowiedział na 53 pytania. Zadało je 38 dziennikarzy rosyjskich i zagranicznych. Bezpośrednia transmisja konferencji prasowej jest emitowana w federalnych kanałach telewizyjnych i radiowych, a także w internecie.

* Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął coroczną konferencję prasową od przeglądu wskaźników gospodarczych kraju w tym roku. Według niego, wzrost PKB w przez 10 miesięcy tego roku może wynieść 0,7-0,6%. Ponadto Putin poinformował, że saldo bilansu handlowego Rosji wzrosło o 13,3 mld dolarów i wynosi 148,4 mld dolarów. Odpowiadając na pytanie, dotyczące obecnej sytuacji gospodarczej, powiedział on, że związana jest przede wszystkim z zewnętrznymi czynnikami. Dodał również, że w 2014 roku deficyt budżetu Rosji w 2014 roku wyniesie 0,2% PKB.

* Putin uznał, że możliwe są dalsze spadki cen i ich wpływ na rosyjską walutę. Zaznaczył że władze mają zamiar stosować te działania, które okazały się skuteczne w 2008 roku.Jeśli jednak sytuacja w rosyjskiej gospodarce będzie się pogarszać, trzeba będzie skorygować plany, choćby dotyczące zmniejszenia niektórych wydatków. Putin podkreślił też, że działania Banku Centralnego oraz władz w obliczu kłopotów gospodarczych muszą być skoordynowane. Dodał też, że rosnące ceny, np. paliw czy żywności, muszą być kontrolowane. Putin wyraził przekonanie, że wyjście z tej sytuacji jest nieuchronne.

* Nasza gospodarka wybrnie z tej sytuacji. W najgorszej sytuacji potrzebujemy dwa lata. Potem nastąpi wzrost gospodarczy – zapewnił rosyjski prezydent. Wcześniej powiedział, że przychody budżetowe będą wyższe niż wydatki. Jak dodał, w pierwszych dziesięciu miesiącach roku wzrost gospodarczy wyniósł 0,6-0,7 proc. PKB.

* Główny problem w stosunkach międzynarodowych polega na tym, że partnerzy Rosji się nie zatrzymali, że uznali się za zwycięzców, uznali, że oni – to imperium, a pozostali – to wasale, których trzeba dociskać – mówi dalej. Liczymy na dialog, jesteśmy gotowi pośredniczyć w dialogu na Ukrainie – zapewnił prezydent Rosji.

* Prezydent przypomniał, że po rozpadzie Związku Radzieckiego Rosja odkryła się na zachodnich partnerów.Po upadku muru berlińskiego byliśmy gotowi na dialog. I co otrzymaliśmy? Choćby„bezpośrednie i całkowite wsparcie terroryzmu na Kaukazie Północnym”.Wszystko, co zrobimy jest dla nich złe. I tak jest przez cały czas – mówił dalej o relacjach z zachodem.

* Putin przypomniał również o tym, z jakim entuzjazmem Rosja przygotowywała się do Olimpiady w Soczi, aby podarować święto sportowe całemu światu i jakie bezprecedensowe próby podejmowali politycy w różnych krajach, aby przeszkodzić w jej przeprowadzeniu.

* Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że obecna sytuacja w gospodarce kraju tylko o jedną czwartą pogorszyła się z powodu wprowadzonych wobec kraju zachodnich sankcji. Według niego, nie są one zapłatą za przyłączenie Krymu.Chodzi tu nie o Krym, a to, że walczymy o samodzielność, suwerenność, prawo do własnego bytu – dodał. „Jest to zapłata za nasze naturalne dążenie do zachowania się jako państwo” – oznajmił Putin.

* Prawda w sytuacji z ukraińskim konfliktem jest po stronie Rosji, a nie Zachodu – oznajmił Putin. Według niego, gdyby Zachód w odpowiednim czasie przywołał organizatorów zamachu stanu na Ukrainie do porządku, to wojny domowej w tym kraju by nie było. Putin dodał, że stanowisko Rosji od samego początku było wyważone i obiektywne. Poza tym prezydent uważa, że Rosja twardo broni swoich interesów narodowych i właśnie to wywołuje niezadowolenie zachodnich partnerów. Putin podkreślił, że Rosja gotowa jest rozwijać normalne relacje z Zachodem w sferze bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, w zakresie nieproliferacji broni jądrowej i walki z narkotykami, a także na polu gospodarczym.

* USAprowokują istwarzają zagrożenie dla Rosji, budując system obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej – oznajmił prezydent Władimir Putin. Przypomniał on, że USA rozmieszczają elementy tego systemu nie tylko na Alasce, lecz również w Europie – zarówno w Rumunii, jak i Polsce. „Bezpośrednio w pobliżu nas” – oznajmił. Putin poinformował także, że budżet Ministerstwa Obrony Rosji powiększy się i wyniesie w przyszłym roku 50 mld dolarów. Jednocześnie podkreślił on, że budżet Pentagonu wynosi 575 mld dolarów. Prezydent oznajmił, że Rosja nie realizuje żadnej agresywnej polityki. Według niego, Rosja ma dwie bazy wojskowe za granicą na niebezpiecznych pod względem terrorystycznym kierunkach: w Kirgistanie i Tadżykistanie. Putin przypomniał także, że loty bombowców strategicznych Sił Powietrznych Rosji rozpoczęły się zaledwie kilka lat temu, podczas gdy amerykańskie samoloty nigdy nie zaprzestawały patrolowania.

* Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał słusznym twarde stanowisko Moskwy w kwestii międzynarodowych kryzysów, w tym ukraińskiego. Podkreślił, że Rosja nie zamierza tego stanowiska zmiękczać. Według niego, powinno to dać do zrozumienia zagranicznym partnerom, że należy budować wspólną humanitarną przestrzeń bezpieczeństwa. W ten sposób rosyjski prezydent na corocznej konferencji prasowej skomentował słowa jednego z dziennikarzy o tym, że w tym roku i w ciągu kilku tygodni powstał mur nieufności, podejrzliwości i wyobcowania między Rosją a szeregiem innych państw.

* Rozszerzanie NATO na Wschód to budowa nowego muru berlińskiego – stwierdził Putin. W ten sposób zareagował on na wczorajszą deklarację Petra Poroszenki. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że jego kraj zrezygnuje ze statusu państwa pozablokowego. Zapewnił, że Ukraina wróci na kurs ku integracji z przestrzenią bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Myślę, że nasze wystarczająco twarde stanowisko w sprawie kryzysu na Ukrainie powinno dać naszym partnerom do myślenia, że najwłaściwszą drogą jest przerwanie budowy tego muru – dodał. Czy dwie fale rozszerzenia NATO to nie mur? A czy elementy tarczy antyrakietowej u naszych granic, to nie nowy mur? – pytał Władimir Putin.

* Putin podkreślił, że powstańcy i osoby walczące w Donbasie nie są najemnikami. ale ochotnikami. Konflikt na wschodzie Ukrainy powinien być rozwiązany na drodze politycznej, a nie wojskowej. Putin dodał, że Rosja nadal będzie wspierać Donbas. Podkreślił też, że nie ma wątpliwości, że także prezydentowi Ukrainy zależy na tym, aby rozwiązać problem, jakim jest sytuacja na wschodzie jego kraju. Zarzucił on jednak władzom w Kijowie, że nie przestrzegają porozumienia zawartego w Mińsku.Jeśli władze w Kijowie chcą, by na Ukrainie zapanował pokój, to muszą uszanować interesy ludności w Donbasie – zastrzegł prezydent Rosji

* W najbliższej perspektywie Europa nie znajdzie sobie tańszego i bardziej niezawodnego dostawcy gazu niż Rosja – oznajmił Władimir Putin. Według niego, możliwość stworzenia europejskiego węzła gazowego na granicy turecko-greckiej będzie zależało od chęci UE. Rosja z kolei jest gotowa, by pracować na tym kierunku – podkreślił Putin. Poruszył on także kwestię dostaw rosyjskiego gazu do Chin. Prezydent oznajmił, że kontrakt z Chinami nie jest nierentowny dla żadnej ze stron nawet bez względu na wzajemne ulgi. Gazprom i chińska CNPC podpisały w maju kontrakt na okres 30 lat, przewidujący dostawy z Rosji do Chin 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie trasą wschodnią.

* Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o gotowości Rosji do odegrania roli pośrednika, aby rozpocząć dialog na Ukrainie między skonfrontowanymi stronami. Według niego, kryzys na Ukrainie powinien zostać zażegnany środkami politycznymi jak najszybciej. Podczas corocznej konferencji prasowej prezydent podkreślił, że blokada gospodarcza Donbasu jest szkodliwą drogą dla państwowości Ukrainy. Dodał on, że ta droga nie ma żadnych perspektyw i wyrządzi narodowi ukraińskiemu same szkody. Przywódca państwa podkreślił, że Rosja będzie w dalszym ciągu udzielać pomocy humanitarnej Donbasowi. Jeśli Kijów chce odzyskania pokoju, to powinien szanować interesy mieszkańców tego regionu.

* Rosja nie napada, tylko broni swoich interesów narodowych – takimi słowami Władimir Putin odpowiedział na pytanie o przykłady przekraczania przez rosyjskie samoloty przestrzeni powietrznej innych państw. Nikogo nie atakujemy, w politycznym znaczeniu tego słowa, nikogo nie napadamy, nie przysuwamy się do cudzych granic – to do nas się przysuwają. My tylko bronimy swoich interesów. I właśnie z tym związane jest niezadowolenie naszych zachodnich partnerów, przede wszystkim amerykańskich. W sferze bezpieczeństwa nie dopuszczamy do żadnych zdarzeń, które powodują napięcia – wyjaśniał rosyjski prezydent.

* Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił na konferencji, że jeśli Zachód zażądałby od ówczesnej opozycji w Kijowie, by wróciła do porozumień z 21 lutego, to wojny domowej na Ukrainie by nie było. Podkreślił, że gwarantami tamtej umowy między opozycją a ówczesnymi władzami Ukrainy byli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski. Zauważył, że po tym, jak prezydent Wiktor Janukowycz wypełnił wymagania dokumentu, siły opozycyjne doprowadziły do przewrotu, a zachodni partnerzy odmówili przeciwdziałania temu.

* Według prezydenta Rosji „powinni byli wówczas powiedzieć radykałom: „Riebiata, my chcemy was widzieć w Europie, ale w taki sposób w Europie się nie znajdziecie”. Zdaniem Putina Zachód powinien był wezwać opozycję do powrotu do porozumień z 21 lutego, sformowania rządu jedności narodowej i zgodnej pracy. Jestem przekonany, że jeśli Zachód zająłby takie stanowisko, to teraz nie byłoby wojny domowej, licznych ofiar – oświadczył.

* Kraje graniczące z obwodem kaliningradzkim powinny porzucić fobie i rozwijać współpracę z Rosją – zaapelował Władimir Putin. Zapytany o stosunki z krajami graniczącymi z obwodem kaliningradzkim, tj. Polską i Litwą, oznajmił, że o ile mu wiadomo, na szczeblu regionalnym kontakty są ożywione. Przedstawiciele władz regionalnych i municypalnych wielokrotnie mówili mi, że są zainteresowani rozwojem współpracy z sąsiadami, zwłaszcza przygranicznej – dodał. Rosyjski prezydent podkreślał, że do Kaliningradu przyjeżdża wielu Polaków i Niemców, a do tych krajów często wyjeżdżają mieszkańcy Kaliningradu.

* Rosyjskie władze nie zajmują się prześladowaniem ludzi, opowiadających się przeciwko ich polityce – oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin. Uważa on, że granica między opozycją i piątą kolumną jest bardzo subtelna. Zdaniem prezydenta, opozycjonista, nawet bardzo twardy, w ostatecznym rozrachunku walczy o interesy swojego kraju. Natomiast „piąta kolumna” to są ludzie, wykonujący to, co jest podyktowane interesami innego państwa.

* W jednym z kolejnych pytań dziennikarzy powrócił wątek zwolnienia z więzienia Michaiła Chodorkowskiego. Putin zaznaczył, że nie żałuje tej decyzji i była ona słuszna. Dodał, że krok ten podyktowany był względami humanitarnymi – biznesmen miał bowiem ciężko chorą matkę.

* Sytuacja w służbie zdrowia, przebieg igrzysk olimpijskich w Soczi – to kolejne tematy, jakie pojawiły się w pytaniach do Putina. – To był nasz sukces. Osiągnęliśmy wszystko to, co sobie założyliśmy, a nawet i więcej – mówi o imprezie w Soczi. Kolejnym ważnym wyzwaniem dla jego kraju będzie organizacja mistrzostw świata w piłce nożnej, które zaplanowano na rok 2018. Putin zapewnił, że na przygotowania do tej imprezy władzom nie zabraknie środków.

* Władimir Putin zapewnił, że nie obawia się żadnego przewrotu pałacowego w Rosji. Nie mamy żadnych pałaców, a Kreml jest dobrze chroniony i jest ważnym czynnikiem zapewniającym stabilność w państwie – dodał.

* Na koniec Putin powiedział, że nie będzie się uchylał od wzięcia odpowiedzialności za to, co się obecnie dzieje w Rosji. Dodał też, że nie podjął jeszcze decyzji dotyczącej ewentualnego startu w kolejnych wyborach prezydenckich, które zaplanowano na 2018 rok. – Wszystko będzie zależało od sytuacji w kraju – zastrzegł. Obecne czasy są trudne, ale nasza polityka jest słuszna. Nasza gospodarka będzie bardziej zróżnicowana, a ceny ropy pójdą do góry – dodał.

http://jeznach.neon24.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2014-12-19) | http://marucha.wordpress.com/2014/12/19/konferencja-prasowa-prezydenta-putina/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content