Pentagon potwierdził, że przy rosyjskiej granicy skupiają się siły zbrojne

Przedstawiciel Pentagonu potwierdził zwiększenie kontyngentu USA i NATO przy rosyjskiej granicy.

„Na początku operacji USA podjęły szereg niezwłocznych kroków w celu zaprezentowania naszej solidarności z sojusznikami w NATO, w tym przez zwiększenie obecności powietrznej, lądowej i morskiej w regionie i rozszerzenie zaplanowanych wcześniej ćwiczeń” – poinformowało anonimowe źródło.

Oświadczenie to zostało złożone w odpowiedzi na komunikat Ministerstwa Obrony Rosji w sprawie znacznego zwiększenia liczby lotów wywiadowczych amerykańskich samolotów. Według danych rosyjskiego resortu obronnego, liczba lotów wywiadowczych wzrosła siedmiokrotnie, a taktycznych lotów lotnictwa NATO – dwukrotnie.

Za: Radio Głos Rosji (17.12.2014)


Obwód kaliningradzki: rosyjskie ćwiczenia wojskowe przy polskiej granicy

W dniach od 5 do 10 grudnia odbyły się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim. Udział wzięło 9000 żołnierzy oraz kilkaset jednostek lądowych i wodnych. Rosyjskie Ministerstwo Obrony post factum poinformowało światową opinię publiczną.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o niezapowiedzianych ćwiczeniach wojskowych w obwodzie kaliningradzkim. „Udział wzięły jednostki rakietowe, artyleria, piechota zmechanizowana, jednostki powietrznodesantowe, flota morska, jednostki wywiadowcze, łączności i logistyczne, a także jednostki bojowe i wojskowego lotnictwa transportowego, helikoptery i statki Floty Bałtyckiej” – donosi agencja TASS, cytując wypowiedź Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

„Gazeta Polska Codziennie” podała za gen. Andriejem Kartapołowem cyfry świadczące o skali ćwiczeń: 9000 tysięcy żołnierzy, 640 jednostek sprzętu bojowego, w tym 250 czołgów, 100 dział, 55 okrętów, 41 samolotów i śmigłowców oraz jednostki rakietowe korzystające z rakiet Iskander-M. Liczba jednostek wskazywałaby na regularne ćwiczenia wojenne prowadzone przez Rosję tuż przy polskiej granicy.

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

FO

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-12-17)

Skip to content