W amerykańskiej armii rośnie liczba napaści na tle homoseksualnym

Aktualizacja: 2014-12-7 4:07 pm

Amerykańska administracja nie może sobie poradzić z plagą napaści na tle seksualnym wśród żołnierzy. Po raz kolejny odnotowano wzrost liczby ataków seksualnych, głównie mężczyzn na mężczyzn. Drastycznie obniża się wartość bojowa armii.

Z szacunków urzędników departamentu obrony, którzy przygotowali raport na polecenie prezydenta, wynika, że liczba zgłoszonych ataków wzrosła do prawie 5,4 tysięcy. W roku 2012 takich przypadków odnotowano 3400. Według Pentagonu, szacunki te są jednak bardzo zaniżone. Wielu mężczyzn i wiele kobiet – pod presją przełożonych – rezygnuje z oficjalnego zgłaszania przestępstw.

Już dwa lata temu urzędnicy departamentu obrony mówili, że faktyczna liczba napaści seksualnych może wynosić około 26 tys. Dominują incydenty na tle homoseksualnym. W ubiegłym roku stanowiły one 55 proc. wszystkich aktów przemocy seksualnej w amerykańskim wojsku. Pentagon znajduje się pod silną presją polityków, którzy domagają się, by z większą determinacją i skuteczniej ścigać takie przestępstwa. Kongresmeni zagrozili, że jeśli nie będzie postępu w zapobieganiu tego typu aktom, wprowadzą ustawę, która „wywróci do góry nogami” wojskowy wymiar sprawiedliwości.

Politycy słusznie niepokoją się rosnącą liczbą napaści seksualnych. W 2012 r. było ich 3 604, w 2013 r. – 5 518, a w obecnym roku jest ich 5. 983 (o 8 proc. więcej). Jedynie niewielka liczba ofiar zgłasza przypadki molestowania seksualnego. W 2012 r. około 10 proc. poszkodowanych zdecydowało się powiadomić o sprawie przełożonych. Na podstawie anonimowej ankiety Pentagon ocenia, że w ciągu ostatniego roku tak naprawdę doszło do 20 tys. przypadków molestowania seksualnego.

Szacunki mówiące o dwudziestu tysiącach przypadków przemocy seksualnej i niechcianych kontaktach seksualnych, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku w naszym wojsku, to jest pięćdziesięciu pięciu przypadkach dziennie, są przerażające! – komentowała senator Kirsten Gillibrand z komisji ds. wojskowych. Jak dodała, armia, która uczestniczy w tylu misjach na świecie, nie może sobie pozwolić na taki defekt.

Źródło: time.com., AS.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

Zgłoś błąd na stronie

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78327 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]