Ile kosztuje Zachód projekt ukraiński?

Zachód wspiera wszystkie wydarzenia polityczne na Ukrainie. Ale ani Europa, ani Stany Zjednoczone, oprócz wsparcia moralnego, nie śpieszą się z inwestowaniem miliardów dolarów i euro w ukraińską gospodarkę.

W ostatnim czasie w zachodnich mediach urzędnicy wyrażali swoje obawy, że Ukraina wykorzystuje Unię Europejską i Stany Zjednoczone jako dojną krowę. Kredytodawcy nie wiedzą, na co wydane zostały przekazane już pieniądze, Kijów natomiast chce coraz więcej.

Anonimowi urzędnicy unijni sugerują, że Kijów manipuluje zachodnimi partnerami. Jeszcze pół roku temu ci sami politycy deklarowali gotowość do przekazania Kijowowi miliardów euro w charakterze pomocy. Obecnie Bruksela uważa, że Kijów nadużywa jej hojności. Najwięcej wątpliwości budzi wcześniejsze bezcłowe wejście ukraińskich towarów na europejskie rynki. Jednym słowem, Kijów uzyskał preferencje, które pozwalają mu na bezcłowy handel na obszarze od Władywostoku do Lizbony. Z takich ulg nie korzystają nawet główne kraje unijne. Nowa prośba Kijowa o wydzielenie kolejnych 2 miliardów euro, wprowadziła Europę w osłupienie. Pilnie zwołano posiedzenie Komisji Europejskiej, ponieważ nie wiadomo, na co mają być wydane te pieniądze i kto będzie je zwracać. Komentuje szef wydziału zarządzania aktywami Roman Andriejew:

Europejczycy są wystarczająco gospodarni i nie zdradzają raczej skłonności do wspierania projektów z góry skazanych na niepowodzenie. Odnośnie Ukrainy, to kraj jest na granicy bankructwa i nie ma rozsądnego planu wychodzenia z kryzysu. Z kolei wszystkie obliczenia dokonywane przez Unię Europejską pokazują, że do tego dojdzie jeszcze nie prędko. Zresztą, bez Rosji prawdopodobnie nie uda się tego osiągnąć. W związku z powyższym, ubieganie się o pieniądze napotyka na niezdrowe reakcje.

Od początku roku Ukraina otrzymała 9 miliardów dolarów wsparcia finansowego. Zapłaciła 14 miliardów długów. Wygląda na to, że w skarbie państwa nie ma już pieniędzy i Kijów, jak można zakładać, nie wie, co dalej. Analityk spółki „Inwestkafe” Timur Nigmatullin powiedział:

Kluczowym punktem jest konieczność uzupełniania rezerw złota i dewiz w drodze zaciągania kredytów u Wielkiej Trójki, do której należy między innymi MFW. Obecnie ukraińskie rezerwy złota i dewiz znajdują się na krytycznie niskim poziomie. Nie pokrywają one wydatków na import najważniejszych towarów na okres trzech miesięcy. W związku z tym istnieje konieczność uzupełniania zasobów złota i dewiz w celu zachowania stabilności finansowej w gospodarce krajowej. Jeśli zasoby spadną poniżej obecnego poziomu, kontrahenci, gracze na rynku walutowym, przedsiębiorstwa przekonają się, że Kijowowi grozi bankructwo. Rozpocznie się nieodwracalna reakcja, która właśnie do niego doprowadzi.

Ale MFW zrezygnował ze składania głośnych oświadczeń w sprawie pomocy. Nic się nie mówi o ewentualnym rozszerzaniu linii kredytowej, natomiast już zapowiedziane transze traktuje się bardzo ostrożnie. Najbardziej kredytodawców odpycha od Ukrainy nieprzejrzyste wydatkowanie środków. Gdyby MFW, Europa i Stany Zjednoczone dokładnie wiedziały, na co poszły ich pieniądze, prawdopodobnie byłyby bardziej skłonne do udzielania nowych pożyczek. Ale na razie widzą jedynie, że Kijów zajął wygodne dla siebie stanowisko ubogiego petenta, a nie gotowego do współpracy partnera.

Tatiana Gołowanowa

Za: Radio Głos Rosji (5.12.2014)

Ukraina w ciągu roku straciła ponad połowę swoich rezerw

Rezerwy walutowe Banku Narodowego Ukrainy na dzień 1 grudnia 2014 r. wynoszą 9,966 mld dolarów amerykańskich. To o 20,82% mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej (spadek o 2,621 mld) i o ponad połowę mniej niż rok temu. 1 stycznia 2014 r. Ukraina posiadała 20,41 mld dolarów rezerw.

„Dynamika rezerw była w listopadzie w znacznym stopniu uwarunkowana koniecznością przelania części środków zarezerwowanych dla Naftogazu Ukrainy na rzecz Gazpromu, w zamian za importowany w listopadzie-grudniu 2014 roku gaz ziemny” – poinformował Bank Narodowy Ukrainy.

W sumie Ukraina zapłaciła ze swoich rezerw  Gazpromowi 1,45 mld dolarów.

Również w listopadzie rząd i bank centralny Ukrainy dokonały płatności związanych ze spłatą i obsługą państwowego i gwarantowanego przez państwo kredytu w walucie obcej (897,3 mln dolarów), w tym na rzecz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dla porównania rezerwy walutowe Rosji wynoszą 420,5 mld dolarów amerykańskch.

forbes.ua/tsn.ua/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (05 grudnia 2014)

Skip to content