Azyl polityczny dla prześladowanego homoseksualisty?

Aktualizacja: 2014-12-5 8:14 am

By otrzymać azyl polityczny w Europie wystarczy zadeklarować się jako prześladowany homoseksualista.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał we wtorek wyrok stwierdzający, że państwa UE „muszą trzymać się respektowania fundamentalnych praw, gdy ich urzędnicy badają wiarygodność prześladowanego z powodu homoseksualizmu, który prosi o azyl”.

W ten sposób Trybunał przyznał rację trzem ubiegającym się w Holandii o status uchodźcy politycznego. Ich prośba została odrzucona, więc adwokaci odwołali się do holenderskiej Rady Państwa, która z kolei przychyliła się do wniosku o przyznanie azylu.

Holenderski minister spraw wewnętrznych stwierdził jednak, że nie można akceptować bezwarunkowo oświadczeń osoby, która twierdzi, że jest homoseksualistą. Rada Państwa wniosła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał ocenił, że sposoby postrzegania tych deklaracji muszą być „zgodne z prawem unijnym, a zwłaszcza z prawami fundamentalnymi, takimi jak prawo do respektowania godności ludzkiej i do respektu życia prywatnego i rodzinnego”. Sprecyzowano, że przesłuchania „dotyczące detali praktyk seksualnych proszących o azyl są sprzeczne z prawami fundamentalnymi”. Unijny Trybunał odrzucił możliwość zmuszania ich przez władze do przeprowadzania ewentualnych testów potwierdzających homoseksualność.

W lipcu br. prokurator Trybunału, Eleanor Sharpston oświadczyła, że „prawo integralności fizycznej i mentalnej jak i prawo respektowania życia prywatnego są gwałcone kiedy państwa członkowskie uciekają się do metod natrętnych i nieludzkich”.

FLC

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78278 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]