Australia: Przypadki odmowy ubezpieczenia osobom z błędami kodu genetycznego

Profesor Kristine Barlow-Stewart, dyrektor Centrum Edukacji o Genetyce przy królewskim szpitalu Royal North Shore Hospital stwierdziła, że pierwsze tego typu badania na świecie  wykazały 11 przypadków odmów udzielenia ubezpieczenia, ze względu na materiał genetyczny wnioskodawców.

Większość przypadków odmów udzielenia ubezpieczenia dotyczyła polis ubezpieczających na życie. W jednym przypadku dotyczył on mężczyzny, u którego genetyczny kod stwarzał większe ryzyko zachorownia na raka prostaty i piersi. W innym przypadku, dwóm kobietom z identycznym błędem genetycznym stwarzającym ryzyko zachorowania na raka piersi, ta sama firma ubezpieczeniowa odmówiła: jednej kobiecie całkowicie ubezpieczenia, a drugiej zaoferowano ubezpieczenie z wykluczeniem ubezpieczenia od raka piersi.

Firmy ubezpieczeniowe odmówiły przyznania ubezpieczenia na życie w 42% przypadków, ubezpieczenia związanego z sytuacją rodzinną (22%), ubezpieczenia zdrowotnego (20%), życia społecznego (11%) i zatrudnienia (5%).

Rezultaty badań, które objęły 1000 osób korzystających z kliniki Centrum Edukacji o Genetyce, poważnie zaniepokoiły środowiska ekspertów. Wezwali oni ponownie  do ustanowienia odpowiednich przepisów dotyczących wykorzystywania wyników badań genetycznych przez firmy ubezpieczeniowe. Już w 2003 roku australijska komisja reformy systemu prawnego Australian Law Reform Commission, wezwała o dokonanie stosownych zmian, lecz jak się stwierdza: „nic się do tej pory nie zrobiono”.

Obecnie funkcjonujące przepisy zabraniają firmom ubezpieczeniowym zmuszania do poddania się testom genetycznym, lecz osoby, które tym testom już się poddały mają obowiązek ujawnienia ich wyników.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Sydney Morning Herald | http://www.smh.com.au/national/australians-refused-insurance-because-of-poor-genes-20090309-8tc6.html?page=-1

Skip to content