Australia: Przypadki odmowy ubezpieczenia osobom z błędami kodu genetycznego

Aktualizacja: 2009-03-17 9:42 pm

Profesor Kristine Barlow-Stewart, dyrektor Centrum Edukacji o Genetyce przy królewskim szpitalu Royal North Shore Hospital stwierdziła, że pierwsze tego typu badania na świecie  wykazały 11 przypadków odmów udzielenia ubezpieczenia, ze względu na materiał genetyczny wnioskodawców.

Większość przypadków odmów udzielenia ubezpieczenia dotyczyła polis ubezpieczających na życie. W jednym przypadku dotyczył on mężczyzny, u którego genetyczny kod stwarzał większe ryzyko zachorownia na raka prostaty i piersi. W innym przypadku, dwóm kobietom z identycznym błędem genetycznym stwarzającym ryzyko zachorowania na raka piersi, ta sama firma ubezpieczeniowa odmówiła: jednej kobiecie całkowicie ubezpieczenia, a drugiej zaoferowano ubezpieczenie z wykluczeniem ubezpieczenia od raka piersi.

Firmy ubezpieczeniowe odmówiły przyznania ubezpieczenia na życie w 42% przypadków, ubezpieczenia związanego z sytuacją rodzinną (22%), ubezpieczenia zdrowotnego (20%), życia społecznego (11%) i zatrudnienia (5%).

Rezultaty badań, które objęły 1000 osób korzystających z kliniki Centrum Edukacji o Genetyce, poważnie zaniepokoiły środowiska ekspertów. Wezwali oni ponownie  do ustanowienia odpowiednich przepisów dotyczących wykorzystywania wyników badań genetycznych przez firmy ubezpieczeniowe. Już w 2003 roku australijska komisja reformy systemu prawnego Australian Law Reform Commission, wezwała o dokonanie stosownych zmian, lecz jak się stwierdza: “nic się do tej pory nie zrobiono”.

Obecnie funkcjonujące przepisy zabraniają firmom ubezpieczeniowym zmuszania do poddania się testom genetycznym, lecz osoby, które tym testom już się poddały mają obowiązek ujawnienia ich wyników.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Sydney Morning Herald
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7822 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]