Izrael nie dla chrześcijan? Będzie państwem „tylko dla Żydów”?

Izraelski rząd przyjął projekt ustawy, z którego wynika, że państwo położone w Palestynie jest państwem żydowskim. Rasistowskie przepisy uderzą nie tylko w Palestyńczyków, ale także bliskowschodnich chrześcijan.

„W Państwie Izrael istnieje indywidualna równość dla wszystkich obywateli, ale prawo narodowe (jest zarezerwowane) tylko dla ludu żydowskiego” – oświadczył premier Netanjahu, otwierając posiedzenie rządu – donosi „Polska The Times”. Projekt ustawy rząd przyjął piętnastoma głosami przeciwko siedmiu, jego autorami są deputowani do Knesetu z ramienia najbardziej nacjonalistycznych ugrupowań Izraela.

Ustawa według jej przeciwników stworzy w Izraelu podział na tych, którzy są żydami i tych, którzy żydami nie są i staną się „obywatelami drugiej kategorii”. Izraelscy ustawodawcy powstrzymywali się dotąd od określania Izraela jako „państwa żydowskiego”.

 W oświadczeniu dla elektronicznego wydania dziennika „Jedijot Achronot” Herzog pyta: „Jeśli deklaracja niepodległości była dla nas wystarczająco dobra, gdy w 1948 roku stanowiliśmy tutaj tylko 600-tysięczną mniejszość, dlaczego nie jest już wystarczająca dla Netanjahu dzisiaj? Jedynie premier, który nie ma dość zaufania do samego siebie, człowiek bez wizji i planu, potrzebuje tego rodzaju praw, które nie polepszają jakości życia obywateli”.

Źródło: Polska The Times
malk

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-11-24)

Izrael: odłożono głosowanie nad ustawą o „państwie tylko dla żydów”

Izraelscy politycy zdecydowali się odłożyć o tydzień głosowanie w sprawie kontrowersyjnej ustawy, stanowiącej, że Izrael jest wyłącznie „państwem żydowskim.” Spór wokół nowego prawa zagraża koalicji rządowej.  

W ubiegłą niedzielę rząd przyjął po burzliwej debacie projekt ustawy, określający Izrael jako „państwo żydowskie.” By ustawa weszła w życie konieczna jest jej akceptacja przez parlament w kilku czytaniach.  Ustawa przyznaje szczególne uprawnienia Żydom, czyniąc Arabów i inne mniejszości, w tym chrześcijan, obywatelami drugiej kategorii. Propozycje przepisów eliminują m.in. język arabski jako język urzędowy w Izraelu. Arabowie stanowią około jednej piątej mieszkańców Izraela. Regulacja, jeśli zostanie zaakceptowana, będzie miała status podobny do konstytucji.

Pierwsza tura głosowania nad projektem pierwotnie zaplanowana była na środę. Jednak po zapowiedziach ministra sprawiedliwości Tzipi Liwnia i ministra finansów Jaira Lapida, że ich partie będą głosować przeciw propozycji premiera, inicjatorzy projektu zdecydowali się odłożyć głosowanie.

Wcześniej w poniedziałek, Liwni powiedział, że będzie zdecydowanie zwalczał projekt. On i jego partia nie zamierzają być „listkiem figowym dla czegoś tak bardzo problematycznego” – mówił.

Minister sprawiedliwości ostrzegł, że proponowana ustawa zagraża „żydowskiemu i demokratycznemu Izraelowi”. Wg Lapida, ustawa jest „złym prawem, które zostało sporządzone wyłącznie na potrzeby prawyborów Likudu”. Premier Netanjahu wywodzący się z prawicowej partii Likud chce uspokoić skrajne skrzydło swojego ugrupowania.  

Przewodniczący opozycji Izaak Herzog domaga się wcześniejszych wyborów. Wezwał Liwniego i Lapida do wyjścia z koalicji. Prokurator generalny Jehuda Weinstein ostrzegł natomiast, że projekt ustawy implikuje daleko idące zmiany w prawie konstytucyjnym i „narusza zasady demokratycznego państwa”.

Źródło: bignewsnetwork.com, AS.

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-11-27)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content