O. Volpi ostrzega biskupów: tylko nie przyjmujcie Franciszkanów Niepokalanej!

Aktualizacja: 2014-11-21 10:29 am

O. Fidenzio Volpi pojawił się na zebraniu biskupów z regionu Lacjum, aby ostrzec ich przed… Franciszkanami Niepokalanej. Z relacji korespondenta dziennika „La Stampa” wynika, że w trakcie spotkania o. Volpi znalazł sposobność na osobiste upomnienie biskupów, którzy chcą w swoich diecezjach przyjąć członków kierowanego przez niego zgromadzenia.

Na zebranie biskupów Lacjum w Asyżu przybył o. Volpi, komisarz kierujący zgromadzeniem Franciszkanów Niepokalanej. „Powód obecności Komisarza nie był przypadkowy” – zauważa Marco Tossati z dziennika „La Stampa”. „Jak informują godne największego zaufania źródła, Komisarz co jakiś czas zagadywał raz jednego, raz innego biskupa, aby odwieść ich, jeśli można tak rzec, od przyjęcia w ich diecezjach Franciszkanów Niepokalanej, którzy nie odnajdują się pod rządami nowego kierownictwa” – pisze w relacji ze spotkania.

Korespondent przypomniał, iż wrogie względem tradycyjnych franciszkanów decyzje nigdy jak dotąd nie znajdowały konkretnego uzasadnienia. Zakonnikom zarzucano „kryptolefebryzm”, bowiem celebrowali liturgię w tradycyjnej formie rytu rzymskiego, kilku zakonników zaangażowało się także w dyskusję nad interpretacją ostatniego soboru. Rozwijające się bujnie zgromadzenie, funkcjonujące zgodnie z pierwotną regułą św. Franciszka, zostało spacyfikowane.

Jak zauważa Tosatti, zakonnicy, którzy chcą być wierni oryginalnemu charyzmatowi, znaleźli się w bardzo ciężkim położeniu. Część Franciszkanów w tej sytuacji szuka diecezji, w których mogliby podjąć służbę duszpasterską jako duchowni diecezjalni – co w praktyce Kościoła nie jest niczym nadzwyczajnym. „Czy można już to powiedzieć? Atmosfera, w której się obecnie znajdujemy, nie wydaje się być najlepsza” – podsumowuje dziennikarz.

Podczas tego samego zebrania w Asyżu porażkę poniósł abp Bruno Forte kandydujący na stanowisko wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Lacjum. Abp Forte był jednym z liberalnych sekretarzy ostatniego synodu.

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77913 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]