W Nowym Jorku zdewastowano mural ku czci Powstania Warszawskiego

Aktualizacja: 2014-11-19 5:07 pm

Mural ku czci powstańców warszawskich widniał na ścianie Polskiego Domu Narodowego “Warsaw” na Greenpoincie. Został zdewastowany przez nieznanych graficiarzy.

Do zdarzenia doszło w piątek, około godziny 4 nad ranem. Sprawców dewastacji, którzy zamalowali twarze powstańców i znak Polski Walczącej było trzech. Według świadków trzy osoby pojawiły się przy zniszczonym muralu kilkanaście godziny później, by zrobić sobie zdjęcie. Ruszyła za nimi ochrona Domu “Warsaw” ale zdołali zbiec. Polscy działacze nazywają akt wandalizmem, lecz niektórzy dostrzegają w nim tło narodowościowe – “Wandale doskonale wiedzieli, na czym malują. Musieli zdawać sobie sprawę z tego, że niszczą coś, co jest ważne dla nas Polaków. Tam nie ma przecież, jakiś bliżej nieokreślonych znaków, tylko było napisane ‘Warsaw Uprising 1944’ oraz krótka historia tego patriotycznego zrywu” – powiedział Grzegorz Fryc, pomysłodawca memoriału. Podobne wnioski wyciągnęła zresztą nowojorska policja, która wydelegowała do śledztwa oficerów zajmującymi się przestępstwami wywołanymi przez nienawiść na tle etnicznym.

Mural przedstawiał Ryszarda Kossobudzkiego – ojca amerykańskiej dziennikarki Rity Cosby, 12-letniego Witolda Modelskiego, który jako najmłodszy otrzymał order Virtuti Militari, oraz jedynego z żyjących powstańców przedstawionych na muralu – Juliana Kulskiego.

Jak informują nowjorscy polscy działacze ostrzymali “setki e-maili od rodaków nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z Polski z wyrazami oburzenia na to, co się stało i z życzeniami, by jak najszybciej udało się odrestaurować ten memoriał”.

Mural przed dewastacją:

dziennik.com/kresy.pl

Za: Kresy.pl (18 listopada 2014) -- [Org. tytuł: « W Nowym Jorku zdewastowano mural ku czci Powstania Warszawskiego [+FOTO]»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77833 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]