Nowy Jork: od sierpnia mniej parafii

Aktualizacja: 2014-11-6 1:31 pm

Reorganizację archidiecezji nowojorskiej zapowiedział jej arcybiskup kard. Timothy Dolan. W ramach tego przedsięwzięcia zniknie niemal jedna trzecia parafii, które zostaną włączone do pozostałych. Obecnie działa tam 368 parafii. 112 z nich zostanie formalnie zlikwidowanych z dniem 1 sierpnia przyszłego roku. Kard. Dolan stwierdził, że rozumie trudności, jakie przeżywają wierni od pokoleń związani z ośrodkami duszpasterskimi, które przestaną działać w dotychczasowej formie. „Wielu doświadczy bólu i przygnębienia z powodu zmian w ich życiu duchowym i ja będę jednym z nich” – oznajmił arcybiskup Nowego Jorku.

Reorganizacja duszpasterstwa i związana z tym komasacja parafii wynika ze zmian demograficznych wśród amerykańskich katolików. Wiele tradycyjnych ośrodków duszpasterskich pustoszeje na skutek procesów laicyzacyjnych, braku księży, starzenia się miejscowej populacji bądź przenoszenia się wiernych w inne miejsca za pracą. Dotyczy to także parafii polonijnych, gdzie niekiedy dochodzi wręcz do konfliktów z władzami kościelnymi chcącymi zamknąć trudny do utrzymania ośrodek. W przypadku reorganizacji diecezji nowojorskiej nie wszystkie kościoły likwidowanych parafii zostaną zamknięte. Część będzie funkcjonowała jako kaplice filialne powiększonych parafii bądź jako kościoły rektoralne.

tc/ rv, ap

Za: Radio Watykańskie (2014-11-06)

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Błądzenie biskupa T. Dolan, nowego arcybiskupa Diecezji Nowy Jork
  2. Nowy Jork: Wspólna kolacja sederowa abp. Dolana i szefa ADL – Foxmana; żydowskie błogosławieństwa dla nowego biskupa
  3. Kardynał Dolan do muzułmanów: „nie traćcie wiary!”
  4. Abp. T. Dolan narzekając na antykatolicyzm w mediach, sam powinien zastanowić się nad swoim działaniem
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77602 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]