To nie jest żart! „Tygodnik Powszechny” chwali Radio Maryja!

Aktualizacja: 2014-10-30 1:29 pm

Celujący w pogardliwym i protekcjonalnym wobec toruńskiej rozgłośni tonie „Tygodnik”, piórem Andrzeja Stasiuka dostrzega wyjątkowość i niepowtarzalność  „Radia Maryja”.

Swój najnowszy felieton zatytułowany „De profundis” Andrzej Stasiuk poświęca radiu i rozgłośniom, których słucha jeżdżąc samochodem. Dlaczego? Gdyż „zawsze jest ciekawie, jakim głosem kraj przemawia, co go zajmuje i co dręczy”, uważa pisarz. Trudno się z nim nie zgodzić, gdy dochodzi do konkluzji, że właściwie repertuar wszystkich stacji radiowych jest do siebie bliźniaczo podobny. Ci sami politycy, te same nachalne reklamy, taki sam muzyczny – klajster. Całość zdaniem Stasiuka przypomina „gumę do żucia”.

Jest jednak stacja inna niż wszystkie – uważa pisarz. „Dlatego w poszukiwaniu czegoś co przypominałoby życie włączam w końcu radio z Torunia. Źeby usłyszeć jakiś ludzki głos, odnaleźć opowieść, która dzieje się na tym świecie, który przesuwa się za oknem […] Źeby odnaleźć te kruche, rwane zdania, których nikt nie chciał wysłuchać. Z głębi samotności, z głębi zapomnienia, de profundis. Z otchłani świata, który słyszy tylko wrzaskliwych i dostrzega tylko strojnych. [..] Trochę jak tlen w tym trującym eterze są te głosy. Można się z nimi nie zgadzać, ale niczego nie udają. Mogą irytować, ale są w jakiś sposób prawdziwsze od głosów tych wszystkich wynajętych ekspertów od prawdy”. Pisarz przyznał, że z wielką chęcią słucha również transmitowanych w Radiu godzinek.

Czy ktoś z pilnujących „właściwej” linii krakowskiego tygodnika przysnął, czy po prostu choć na chwilę przejrzał na oczy….pożyjemy zobaczymy.

luk

KOMENTARZ BIBUŁY: Niestety, z przykrością należy stwierdzić, że poważna, wyjątkowa i budująca rola Radia Maryja dla Polski już stała się historią i po części zaprzepaszczoną szansą. Dzisiaj, Radio Maryja, Tygodnik Powszechny, Gość niedzielny, Niedziela, a nawet w wielu aspektach i Gazeta wyborcza – zlewają się w jedną całość. Są jeszcze różnice, ale i te zmarszczki wygładzają się.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77484 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]