Putin o ładzie międzynarodowym

Aktualizacja: 2014-10-24 1:05 pm

Według Władimira Putina to Zachód destabilizuje ład światowy, który potrzebuje zmiany. Zarzekał się przy tym, że Rosja “nie chce budować imperium”.

Putin dokonał dłuższego wywodu w czasie obrad Kubu “Wałdaj” w Soczi. Oskarżył państwa zachodnie o “podpalenie” urkaińskiego kryzysu. “Próbowaliśmy z nimi rozmawiać w sprawie ukraińskiej umowy stowarzyszeniowej z UE przez długi czas, ale powiedzieli nam, że to nie nasza sprawa. Popchnęli dwa kraje przeciw sobie, co poskutkowało nieprzeliczalnymi zniszczeniami. Kiedy zapytałem po co to zrobili, wzruszyli tylko ramionami i nie odpowiedzieli”. Sprawię kryzysu ukraińskiego Putin umieścił zresztą w szerszym kontekście.

System miedzynarodowy potrzebuje pewnych zmian, ale nie chcą ich USA, które uważają się za zwycięzcę zimnej wojny” i to właśnie z tego powodu świat jest według Putina bardziej niebezpieczny. Według niego państwa zachodnie przez długi czas ignorowały rozwój terroryzmu w Azji Środkowej. Oskarżył Stany Zjednoczone, że mają swoją rolę w rozpaleniu ekstrmizmu islamskiego, wymieniając w tym kontekście wsparcie dla afgańskich mudżachedinów w latach 80′. Nawoływał także by odciąć “Państwo Islamskie” od finansowania, przede wszystkim poprzez nie kupowanie ropy z opanowanych przezeń złóż, o co oskarżył “niektórych” sojuszników Ameryki.

Mówiąc o konflikcie z Zachodem Putin podkreślał, że działając przeciw Rosji Unia Europejska “daje się wykorzystywać Stanom Zjednoczonym do własnych celów”. Rosyjski prezydent zadeklarował też, że jest gotów do rozmów o redukcji arsenałów nukleranych ale prowadzonych “na równych prawach”.

“Rosja wybrała swoją drogę. Chcemy rozwijać naszą gospodarkę i wartości demokratyczne. Działamy z naszymi partnerami z Szanghajskiej Organizacji Współpracy i grupy BRICS na przykład. Chcemy aby nasze opinie były szanowane. Wszyscy musimy uważać z niezbepiecznymi krokami. Niektórzy gracze na globalnej scenie zapomnieli o tym”. – podsumował Putin.

rt.com/kresy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77390 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]