Aktualizacja strony została wstrzymana

Putin o ładzie międzynarodowym

Według Władimira Putina to Zachód destabilizuje ład światowy, który potrzebuje zmiany. Zarzekał się przy tym, że Rosja „nie chce budować imperium”.

Putin dokonał dłuższego wywodu w czasie obrad Kubu „Wałdaj” w Soczi. Oskarżył państwa zachodnie o „podpalenie” urkaińskiego kryzysu. „Próbowaliśmy z nimi rozmawiać w sprawie ukraińskiej umowy stowarzyszeniowej z UE przez długi czas, ale powiedzieli nam, że to nie nasza sprawa. Popchnęli dwa kraje przeciw sobie, co poskutkowało nieprzeliczalnymi zniszczeniami. Kiedy zapytałem po co to zrobili, wzruszyli tylko ramionami i nie odpowiedzieli”. Sprawię kryzysu ukraińskiego Putin umieścił zresztą w szerszym kontekście.

System miedzynarodowy potrzebuje pewnych zmian, ale nie chcą ich USA, które uważają się za zwycięzcę zimnej wojny” i to właśnie z tego powodu świat jest według Putina bardziej niebezpieczny. Według niego państwa zachodnie przez długi czas ignorowały rozwój terroryzmu w Azji Środkowej. Oskarżył Stany Zjednoczone, że mają swoją rolę w rozpaleniu ekstrmizmu islamskiego, wymieniając w tym kontekście wsparcie dla afgańskich mudżachedinów w latach 80′. Nawoływał także by odciąć „Państwo Islamskie” od finansowania, przede wszystkim poprzez nie kupowanie ropy z opanowanych przezeń złóż, o co oskarżył „niektórych” sojuszników Ameryki.

Mówiąc o konflikcie z Zachodem Putin podkreślał, że działając przeciw Rosji Unia Europejska „daje się wykorzystywać Stanom Zjednoczonym do własnych celów”. Rosyjski prezydent zadeklarował też, że jest gotów do rozmów o redukcji arsenałów nukleranych ale prowadzonych „na równych prawach”.

„Rosja wybrała swoją drogę. Chcemy rozwijać naszą gospodarkę i wartości demokratyczne. Działamy z naszymi partnerami z Szanghajskiej Organizacji Współpracy i grupy BRICS na przykład. Chcemy aby nasze opinie były szanowane. Wszyscy musimy uważać z niezbepiecznymi krokami. Niektórzy gracze na globalnej scenie zapomnieli o tym”. – podsumował Putin.

rt.com/kresy.pl

Za: Kresy.pl (24 października 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/putin-o-ladzie-miedzynarodowym

Skip to content