Human Rights Watch oskarża ukraińską armię. „Szokujący fakt”

Aktualizacja: 2014-10-22 6:17 pm

Wykorzystanie pocisków kasetowych w trakcie ostrzału gęsto zaludnionych dzielnic Doniecka jest równoznaczne ze zbrodnią wojenną.

Międzynarodowa organizacja ochrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oskarżyła ukraińską armię o stosowanie pocisków kasetowych przy ostrzale gęsto zaludnionych rejonów Doniecka. W komunikacie prasowym wydanym 21 października podkreśla się, że wykorzystanie tego rodzaju uzbrojenia w obszarach gęsto zamieszkanych przez ludność cywilną jest złamaniem międzynarodowego prawa wojny.

W dokumencie zaznacza się, że w czasie tygodniowego śledztwa na wschodzie Ukrainy, HRW w ponad dziesięciu miejskich i wiejskich regionach zarejestrowała przypadki szerokiego stosowania pocisków kasetowych w walkach między armią Ukrainy i prorosyjskimi separatystami.

Chociaż eksperci zaznaczają, że niemożliwe jest ustalenie, kto dokładnie ponosi odpowiedzialność za użycie tego rodzaju broni, to są mocne poszlaki świadczące o tym, że to ukraińska armia stosowała pociski kasetowe przy ostrzale Doniecka 2 i 5 października. W wyniku jednego z tych ostrzałów zabity został szwajcarski pracownik Czerwonego Krzyża.

“Szokujący fakt”

“Wywołuje prawdziwy szok fakt, że broń, zakazaną przez większość państw, tak szeroko wykorzystuje się na Ukrainie. Ukraińskie władze powinny bezzwłocznie zobowiązać się do niewykorzystywania amunicji kasetowej i przyłączyć się do konwencji zakazującej tej broni” – stwierdza ekspert HWR ds. uzbrojenia Mark Hiznay.

Wcześniej amerykański “The New York Times” donosił, iż cały szereg lekarzy zajmujących się rannymi potwierdza, iż charakter ich ran świadczy o stosowaniu pocisków kasetowych.

Pocisk kasetowy – artyleryjski lub rakietowy pocisk, zawierający kilka lub kilkadziesiąt podpocisków (min, pocisków przeciwpancernych, granatów itp.). Nad celem pocisk wyrzuca podpociski, które minują teren bądź niszczą lekki sprzęt pancerny i siłę żywą nieprzyjaciela (Wikipedia). 

hrw.org/Korespondent.net/KRESY.PL

—-

Zobacz także: Kijów zaprzecza: nie używaliśmy amunicji kasetowej.

Za: Kresy.pl (21 października 2014) 

Niemiecki rząd chce zbadania kwestii użycia bomb kasetowych przez Ukraińców

Gernot Erler pełnomocnik niemieckiej kanclerze ds. kontaktów z Rosją nawołuje do przekazania wyjaśnienie użycia bomb kasetowych przez armię ukraińską do “niezależnej, międzynarodowej organizacji”.

Humans Right Watch oświadczyła wczoraj, że dysponuje dowodami, iż strona ukraińska stosowała bomby kasetowe do ostrzału miast w Donbasie, co stworzyło wielkie zagrożenie dla ludności cywilnej. W wywiadzie dla telewizji ARD Erler powiedzieł, że władze Niemiec “dysponują własną wiedzą” w tej kwestii. Podkreślił wiarygodność HRW i mówił o “pilnej potrzebie” zbadania tych zarzutów. Mówił przy tym, że kryzys ukraiński obfituje w rpzypadki łamania praw człowieka: wymienił w tym kontekście strzelaninę na Majdanie, masakrę w Odessie i zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

rp.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl (22 października 2014)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77361 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]