Papierowa modernizacja polskiej armii

Aktualizacja: 2014-10-17 10:50 am

Polska zacznie wydawać na obronność 2 proc. PKB rocznie, a do 2022 r. wydamy na modernizację 130 mld zł. Nasza armia stanie się potężna i supernowoczesna. Ale tylko w deklaracjach – ostrzega “Dziennik Gazeta Prawna”.

Od 2016 r. wydatki na obronność zostaną podniesione do 2 proc. PKB. To o 800 mln zł więcej niż mamy obecnie – mówiła w exposé premier Ewa Kopacz. Do 2022 r. na modernizację armii wydamy w sumie 130 mld zł.

Może się wydawać, że jesteśmy na dobrej drodze, by nasi żołnierze byli wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Nic bardziej mylnego – ostrzega Maciej Miłosz w “DGP”.

Wiadomo, że 91,5 mld zł przeznaczono na 14 programów modernizacyjnych. 2013 r. Ale pozostałe 40 mld zł, które padają w deklaracjach, są dość problematyczne, bo to m.in. 4 mld zł przeznaczone na kupno paliwa. Czy to jeszcze modernizacja armii? – pyta autor. 

Inną kwestią jest to, skąd te 130 mld zł weźmiemy. Dominik Kimla, analityk ds. rynku zbrojeniowego w międzynarodowej firmie konsultingowo-badawczej Frost & Sullivan. – 130 mld jest kwotą życzeniową. Wedle naszych szacunków realistyczne wydatki na modernizację do 2022 r. to 90 mld zł – wyjaśnia i dodaje, że przez niższy wzrost gospodarczy na Zachodzie także u nas gospodarka będzie rosnąć wolniej, a to przełoży się na wysokość budżetu MON.

Problemem są również opóźnienia, W 2014 r. na realizację 14 głównych programów modernizacyjnych zaplanowano 3,5 mld zł. Przez pierwsze pół roku wydano 840 mln zł. Tradycyjnie MON najwięcej wydaje w czwartym kwartale. Wtedy często odbywa się to na zasadzie łapanki – czytamy w artykule.

“Dziennik Gazeta Prawna”/KRESY.PL

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77227 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]