Papierowa modernizacja polskiej armii

Polska zacznie wydawać na obronność 2 proc. PKB rocznie, a do 2022 r. wydamy na modernizację 130 mld zł. Nasza armia stanie się potężna i supernowoczesna. Ale tylko w deklaracjach – ostrzega „Dziennik Gazeta Prawna”.

Od 2016 r. wydatki na obronność zostaną podniesione do 2 proc. PKB. To o 800 mln zł więcej niż mamy obecnie – mówiła w exposé premier Ewa Kopacz. Do 2022 r. na modernizację armii wydamy w sumie 130 mld zł.

Może się wydawać, że jesteśmy na dobrej drodze, by nasi żołnierze byli wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Nic bardziej mylnego – ostrzega Maciej Miłosz w „DGP”.

Wiadomo, że 91,5 mld zł przeznaczono na 14 programów modernizacyjnych. 2013 r. Ale pozostałe 40 mld zł, które padają w deklaracjach, są dość problematyczne, bo to m.in. 4 mld zł przeznaczone na kupno paliwa. Czy to jeszcze modernizacja armii? – pyta autor. 

Inną kwestią jest to, skąd te 130 mld zł weźmiemy. Dominik Kimla, analityk ds. rynku zbrojeniowego w międzynarodowej firmie konsultingowo-badawczej Frost & Sullivan. – 130 mld jest kwotą życzeniową. Wedle naszych szacunków realistyczne wydatki na modernizację do 2022 r. to 90 mld zł – wyjaśnia i dodaje, że przez niższy wzrost gospodarczy na Zachodzie także u nas gospodarka będzie rosnąć wolniej, a to przełoży się na wysokość budżetu MON.

Problemem są również opóźnienia, W 2014 r. na realizację 14 głównych programów modernizacyjnych zaplanowano 3,5 mld zł. Przez pierwsze pół roku wydano 840 mln zł. Tradycyjnie MON najwięcej wydaje w czwartym kwartale. Wtedy często odbywa się to na zasadzie łapanki – czytamy w artykule.

„Dziennik Gazeta Prawna”/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (17 października 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/papierowa-modernizacja-polskiej-armii

Skip to content