Aktualizacja strony została wstrzymana

Katastrofa boeinga 777. Pełnomocnik niemieckich ofiar katastrofy pozywa Ukrainę

Pełnomocnik niemieckich ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga pozwie Ukrainę. Jak tłumaczy, kluczowe jest to, nad czyim terytorium zestrzelono samolot malezyjskich linii lotniczych – informuje portal Onet.pl.

Profesor prawa lotniczego Elmar Giemulla reprezentuje trzy rodziny ofiar. Jak mówi w rozmowie z „Bild am Sonntag”, zgodnie z prawem międzynarodowym, odpowiedzialne za katastrofę jest państwo, nad którego terytorium doszło do wypadku. Dlatego planuje pozwać Ukrainę i jej prezydenta. Jego zdaniem, Ukraina powinna była zamknąć swoją przestrzeń powietrzną, jeśli nie mogła zagwarantować bezpieczeństwa pasażerom.

Raport: malezyjski boeing strącony przez „obiekty z zewnątrz”

Możliwą przyczyną katastrofy boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych na wschodniej Ukrainie było uderzenie przez „dużą liczbę obiektów z zewnątrz” lecących z wielką prędkością – podała holenderska komisja badająca tragedię z 17 lipca.

Maszyna rozpadła się „na kawałki” jeszcze w powietrzu – wynika ze wstępnych ustaleń holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa (OVV). „W kabinie pilotów nie było słychać żadnych sygnałów alarmowych, które wskazywałyby na problemy techniczne”, „nie ma świadectw tego, że katastrofę samolotu wywołały usterki techniczne lub błędy załogi” – podkreślono w dokumencie.

„Zniszczenia zaobserwowane w przedniej części samolotu wydają się wskazywać, że maszyna została przebita przez dużą liczbę obiektów z zewnątrz o wysokiej energii” – napisano w raporcie. „Jest prawdopodobne, że te zniszczenia doprowadziły do utraty jedności strukturalnej” – dodano.

Według BBC pokrywa się to z podejrzeniami, że samolot został trafiony odłamkami rakiety ziemia-powietrze. Pocisk taki wybucha, kiedy znajdzie się w pobliżu celu.

OVV zaznaczył, że w celu ostatecznego ustalenia przyczyn katastrofy malezyjskiego boeinga konieczne jest dochodzenie uzupełniające. Cytowana przez agencję EFE rzeczniczka urzędu Sara Vernooij powiedziała, że raport końcowy pojawi się latem 2015 roku.

Holandia kieruje śledztwem w sprawie katastrofy na prośbę władz ukraińskich.

Onet.pl/Kresy.pl

KOMENTARZ BIBUŁY: Raport Komisji stwierdza, że „Możliwą przyczyną katastrofy boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych na wschodniej Ukrainie było uderzenie przez „dużą liczbę obiektów z zewnątrz” lecących z wielką prędkością.” I właśnie dlatego, że ta „duża liczba obiektów z zewnątrz” wskazuje jednoznacznie na zestrzelenie serią pocisków (np. z działka maszynowego) typu powietrze-powietrze, czyli samolotu – a jedynym samolotem wojskowym w pobliżu były maszyny armii ukraińskiej – media zachodnie nabrały wody w usta, a amerykańskie w szczególności przestały zupełnie wspominać o tym wydarzeniu. No bo jak mają teraz wytłumaczyć kłamstwa Prezydenta, wice-prezydenta i innych oficjeli, którzy – bez żadnych podstaw – oskarżyli Rosję o zestrzelenie samolotu?

Za: Kresy.pl (21 wrzesnia 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/katastrofa-boeinga-777-pelnomocnik-niemieckich-ofiar-katastrofy-pozywa-ukraine