Kreml chce, aby zagraniczni inwestorzy wycofali się z rosyjskich mediów

Grupa deputowanych do rosyjskiej Dumy złożyła projekt ustawy, zgodnie z którą cudzoziemcy i Rosjanie z podwójnym obywatelstwem nie będą mogli mieć więcej niż 20 proc. udziałów w spółkach, które są właścicielami mediów.

Kreml popiera ten pomysł – dowiedział się nieoficjalnie dziennik „Wiedomosti”. Obecnie cudzoziemcy mogą mieć 50 proc. udziałów w firmach, do których należą zarejestrowane w Rosji media. Przepis ten nie dotyczy wydawców prasy i właścicieli serwisów internetowych.

Deputowani do Dumy z partii nazywanej sankcjonowaną opozycją zgłosili poprawkę, zgodnie z którą kapitał zagraniczny w mediach (też drukowanych i internetowych) na terenie Rosji nie mógłby przekraczać 20 proc. Właściciele mediów mieliby czas do 1 lutego 2015 roku na dostosowanie się do nowych przepisów.

Dziennik „Wiedomosti”, powołując się na anonimowe źródła w administracji prezydenta, ustalił, że projekt zmian zainicjował Kreml i wkrótce zostaną one przyjęte przez parlament. Według współautora projektu Wadima Diengina nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo Rosji. „Jest oczywistym, że gdy cudzoziemcy wchodzą na rynek mediów w innym kraju, to zdobywają w nim dostęp do umysłów ludzi i możliwość kształtowania opinii publicznej” – tłumaczył Diengin w dzienniku „Izwiestia”.

Z wyliczeń „Wiedomosti” wynika, że do nowych przepisów będzie się musiała dostosować ponad połowa mediów w Rosji, gdzie działają duże międzynarodowe koncerny medialne, m.in. Sanoma Independent Media, Conde Nast, Hearst i Burda. (MAK)

http://biznes.pl

Uj, jak my sze litujemy na te biedne, doszczętnie zdyskryminowane międzynarodowe media. Gdzie une teraz pójdą srać ludziom w mózgi?
Admin [Dz.G.M.]

 

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2014-09-19) | http://marucha.wordpress.com/2014/09/19/kreml-chce-aby-zagraniczni-inwestorzy-wycofali-sie-z-rosyjskich-mediow/

Skip to content