Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja i Chiny coraz bliżej – powstaje nowy gazociąg

Chiny i Rosja rozpoczęły budowę łączącego je ze sobą gazociągu. W ceremonii otwarcia w syberyjskim Jakucku uczestniczyli Władimir Putin i wicepremier ChRL Zhang Gaoli. Rurociąg będzie elementem realizacji porozumienia rosyjsko-chińskiego dotyczącego współpracy w dziedzinie gazu. To kolejny krok zbliżający Moskwę i Pekin. Po pogorszeniu się kontaktów z Zachodem Rosja dba o dobre relacje z Chinami.

Zgodnie z umową Chińczycy będą kupować rocznie 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez 30 lat.Jak podaje bbc.com, po stronie chińskiej budowa gazociągu rozpocznie się w pierwszej połowie przyszłego roku. Transfer syberyjskiego gazu rozpocznie się natomiast w 2019 r. Wartość sprzedaży w całym okresie wyniesie 400 miliardów dolarów.

Rozpoczęcie budowy gazociągu świadczy o zbliżeniu Rosji do Chin. Już obecnie Chińska Republika Ludowo-Demokratyczna jest największym partnerem gospodarczym Federacji Rosyjskiej. Obrót między obydwoma krajami wyniósł w ubiegłym roku 90 miliardów dolarów. Obydwa mocarstwa planują jeszcze bardziej zacieśnić wzajemną wymianę gospodarczą. Zgodnie z planami po upływie dekady wymiana handlowa między nimi ma wynieść 200 miliardów USD.

Sprzedaż gazu do Chin jest doskonałym sposobem na uniknięcie kosztów sankcji nałożonych przez Unię Europejską. Nie tylko kraje kupujące gaz od Rosji są uzależnione od Moskwy – także Rosja jest uzależniona od posiadania rynków zbytu. Warto też zauważyć, że handel gazem jest elementem szerszego zbliżenia rosyjsko-chińskiego. Chiny i Rosja zbliżyły się do siebie podczas kryzysu ukraińskiego. Już w marcu chińska agencja prasowa poparła rosyjski pogląd na sytuację na Krymie. Z kolei w lipcu obydwa państwa podpisały porozumienie dotyczące współpracy w kwestii nawigacji satelitarnej.  

Źródło: bbc.com

Mjend

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-09-02) | http://www.pch24.pl/rosja-i-chiny-coraz-blizej---powstaje-nowy-gazociag-,25181,i.html

Skip to content