Rosja i Chiny coraz bliżej – powstaje nowy gazociąg

Aktualizacja: 2014-09-2 9:45 pm

Chiny i Rosja rozpoczęły budowę łączącego je ze sobą gazociągu. W ceremonii otwarcia w syberyjskim Jakucku uczestniczyli Władimir Putin i wicepremier ChRL Zhang Gaoli. Rurociąg będzie elementem realizacji porozumienia rosyjsko-chińskiego dotyczącego współpracy w dziedzinie gazu. To kolejny krok zbliżający Moskwę i Pekin. Po pogorszeniu się kontaktów z Zachodem Rosja dba o dobre relacje z Chinami.

Zgodnie z umową Chińczycy będą kupować rocznie 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez 30 lat.Jak podaje bbc.com, po stronie chińskiej budowa gazociągu rozpocznie się w pierwszej połowie przyszłego roku. Transfer syberyjskiego gazu rozpocznie się natomiast w 2019 r. Wartość sprzedaży w całym okresie wyniesie 400 miliardów dolarów.

Rozpoczęcie budowy gazociągu świadczy o zbliżeniu Rosji do Chin. Już obecnie Chińska Republika Ludowo-Demokratyczna jest największym partnerem gospodarczym Federacji Rosyjskiej. Obrót między obydwoma krajami wyniósł w ubiegłym roku 90 miliardów dolarów. Obydwa mocarstwa planują jeszcze bardziej zacieśnić wzajemną wymianę gospodarczą. Zgodnie z planami po upływie dekady wymiana handlowa między nimi ma wynieść 200 miliardów USD.

Sprzedaż gazu do Chin jest doskonałym sposobem na uniknięcie kosztów sankcji nałożonych przez Unię Europejską. Nie tylko kraje kupujące gaz od Rosji są uzależnione od Moskwy – także Rosja jest uzależniona od posiadania rynków zbytu. Warto też zauważyć, że handel gazem jest elementem szerszego zbliżenia rosyjsko-chińskiego. Chiny i Rosja zbliżyły się do siebie podczas kryzysu ukraińskiego. Już w marcu chińska agencja prasowa poparła rosyjski pogląd na sytuację na Krymie. Z kolei w lipcu obydwa państwa podpisały porozumienie dotyczące współpracy w kwestii nawigacji satelitarnej.  

Źródło: bbc.com

Mjend

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=76361 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]