Rosja skupuje złoto – będzie finansowa wojna?

Aktualizacja: 2014-08-31 5:01 pm

Tylko w tym roku rosyjski bank centralny zakupił siedemdziesiąt ton złota.

O sprawie informuje niemiecki dziennik “Welt”. Według gazety Rosjanie konsekwentnie zwiększają swoją rezerwę złota i w tej chwili jest już ona piątą co do wielkości na świecie. Według przytaczanych przez “Welt” ekspertów jest to element przygotowań do wojny finansowej z zachodem. Inczej bowiem niż w zwykłych przypadkach gdy banki centralne skupują złoty kruszec gdy rosną ich rezerwy w ogóle, rezerwa walutowa Rosji w tym roku sukcesywnie spadała (w następstwie konfliktu ukraińskiego zmalała ona do 423 miliardów dolarów, co jest najniższym poziomem od wiosny 2010 roku). Wskutek rosyjskiej gorączki złota jego cena na rynku wzrosła od początku roku o 10 procent.

Największe rezerwy złota na świecie posiadają Stany Zjednoczone (261,5 mln uncji), po nich Niemcy (108,8 mln uncji), potem Włochy i Francja (78,83 i 78,3 mln uncji). Na 5. miejscu plasuje się Rosja posiadająca obecnie 35,5 mln uncji. Tuż za nią są Chiny i Szwajcaria (33,89 i 33,44 mln) oraz Japonia (24,6 mln uncji).

finanse.wp.pl/kresy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=76276 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]