Moskwa nie pozwoli winnym katastrofy Boeinga uniknąć odpowiedzialności

Rosja wyraża zdumienie w związku z brakiem zainteresowania ze strony Zachodu dochodzeniem w sprawie katastrofy malezyjskiego Boeinga na Ukrainie.

Rozmowy kontrolerów lotu uznano za tajemnicę. Odszyfrowane dane z czarnych skrzynek nie zostały opublikowane. Odnosi się wrażenie, że Kijów i jego polityczni zwolennicy starają się nie ustalić, lecz ukryć sprawców tragedii.

Jeszcze nie wszystkie ciała ofiar katastrofy nad Donbasem zostały zidentyfikowane i pochowane, a świat jak gdyby już zapomniał o tej historii. Ten temat skreślono z doniesień zachodnich mediów. Nie jest on omawiany podczas posiedzeń organizacji międzynarodowych. Nie ma odpowiedzi na żadne pytanie, jednak nikt nie jest tym zmartwiony – podkreśla szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Odnosi się wrażenie, że pozostali stracili zainteresowanie dochodzeniem. Po wysunięciu pierwszych oskarżeń pod adresem Moskwy i ruchu oporu – aż na granicy histerii – wszyscy, którzy wykazywali taki zapał, jak gdyby nabrali wody w usta. W zasadzie tylko my staramy się zachować uwagę do tego ogromnie poważnego problemu, wzywamy do wykonywania ustaleń rezolucji nr 2166 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Gdy następnego dnia po katastrofie ta rezolucja została zatwierdzona, zawierała apel o niezwłoczny rozejm wokół miejsca upadku wraku.

Praktycznie tylko my w pojedynkę wyraziliśmy poważny niepokój, kiedy ukraińskie władze publicznie oświadczyły, że nie będzie żadnego rozejmu, że najpierw zdobędą w walkach tę miejscowość, wypędzając stamtąd ruch oporu. Gdy wzywaliśmy Radę Bezpieczeństwa ONZ do zwrócenia uwagi na to, oraz do postawienia żądania respektowania swojej rezolucji, Amerykanie, Anglicy i Litwini nie pozwolili na to.

W dniu 17 lipca samolot malezyjskich linii lotniczych udawał się z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Międzynarodowy korytarz transportowy przebiegał przez terytorium walczącej Ukrainy. Niespodziewanie Boeing zmienił parametry lotu, wszedł do strefy aktywnych działań zbrojnych, obniżając wysokość lotu i runął na ziemię na terytorium, znajdującym się pod kontrolą ruchu oporu Donbasu.

Dlaczego załoga zmieniła ustaloną trasę? Odpowiedzi na to pytanie potrafią udzielić odszyfrowane dane z rejestratorów pokładowych, które przetrwały katastrofę i w świetnym stanie zostały przekazane Wielkiej Brytanii. W wyklarowaniu sytuacji mogą pomóc nagrania rozmów kontrolerów, którzy tamtego dnia sterowali lotami na ukraińskim niebie. Ponadto pracownicy naziemnych służb lotniczych Ukrainy mogą rzucić światło na przyczynę tragedii.

Jednak wszystkie te dane okrzyknięto tajemnicą. Natomiast krewni ofiar i opinia publiczna poszkodowanych krajów milczą i czekają cierpliwie, aż ktoś wreszcie raczy podzielić się z nimi informacjami o tym, z czyjej winy zginęło 298 osób – podkreśla ekspert z rosyjskiego instytutu badań strategicznych Ażdar Kurtow:

Nie mogę powiedzieć, dlaczego milczą krewni ofiar. Być może wcale nie milczą, lecz ich głosów po prostu nie słychać. Natomiast można zrozumieć milczenie państwowych i prywatnych zachodnich mediów, znajdujących się pod kontrolą odpowiednich struktur państwowych poprzez system podatkowy i administracyjny. Najprawdopodobniej, otrzymały wskazówkę, aby uciszyć szum wokół tego tematu.

Próba Kijowa i jego zwolenników zatuszowania tej sprawy, aby uwolnić od odpowiedzialności sprawców katastrofy, nie uda się. Moskwa zamierza dążyć do prawdy – oświadczył z całą odpowiedzialnością minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow.

Nie tylko w przypadku malezyjskiego Boeingu: Moskwa nie pozwoli na zapomnienie ani śmiertelnego ataku samolotu bojowego na budynek administracji obwodowej w Ługańsku, ani potwornej zbrodni w Odessie, gdzie spalono żywcem kilkadziesiąt osób, usiłujących ukryć się przed prześladowaniami nacjonalistów, ani wykorzystania przez ukraińską armię w celach militarnych śmigłowców z symbolami ONZ.

Zbrodnie, popełnione na Ukrainie w ciągu ostatnich miesięcy, zostaną zbadane. Przed sądem staną sprawcy tych i mnóstwa innych przestępstw na Ukrainie.

http://polish.ruvr.ru

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2014-08-27) | http://marucha.wordpress.com/2014/08/27/moskwa-nie-pozwoli-winnym-katastrofy-boeinga-uniknac-odpowiedzialnosci/

Skip to content