Aktualizacja strony została wstrzymana

Finlandia: szóste święcenia kapłańskie od czasów reformacji

W czerwcu w katedrze św. Henryka w Helsinkach święcenia kapłańskie otrzymał ks. diakon Anders Hamberg. To od czasów reformacji szósty Fin, który został katolickim kapłanem. Duchowny prymicyjną Mszę świętą odprawił w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Ks. Anders Hamberg formację odbył w Rzymie, gdzie regularnie uczestniczył w liturgii według Mszału św. Jana XXIII. Jego językiem ojczystym jest szwedzki, dzięki temu będzie pełnił posługę także dla katolików należących do grup szwedzkojęzycznych. Tuż po święceniach ks. Hamberg otrzymał swoje pierwsze zadanie: współorganizację dorocznej pielgrzymki – miejsca kultu św. Henryka, apostoła Finlandii.

W maju tego roku w Kuopio (środkowa Finlandia, region Pohjois-Savo) konsekrowany został nowopowstały kościół. To dla Kościoła w tym kraju powód do dużej radości. W jedynej we Finlandii katolickiej diecezji – do której należy ks. Hamberg – w roku 2006 istniało siedem parafii, posługę sprawowało 19 duchownych (w tym 8 diecezjalnych i 11 zakonników) pochodzących z okolicznych krajów. Liczbę wiernych szacowano wówczas na ok. 9 tysięcy.

Ksiądz Anders Hamberg odprawił swoją Msze prymicyjną w katedrze, w której otrzymał święcenia.

Źródło: Paix Liturgique

mat

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-08-22) | http://www.pch24.pl/finlandia--szoste-swiecenia-kaplanskie-od-czasow-reformacji,24908,i.html

Skip to content