Finlandia: szóste święcenia kapłańskie od czasów reformacji

Aktualizacja: 2014-08-22 9:48 am

W czerwcu w katedrze św. Henryka w Helsinkach święcenia kapłańskie otrzymał ks. diakon Anders Hamberg. To od czasów reformacji szósty Fin, który został katolickim kapłanem. Duchowny prymicyjną Mszę świętą odprawił w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Ks. Anders Hamberg formację odbył w Rzymie, gdzie regularnie uczestniczył w liturgii według Mszału św. Jana XXIII. Jego językiem ojczystym jest szwedzki, dzięki temu będzie pełnił posługę także dla katolików należących do grup szwedzkojęzycznych. Tuż po święceniach ks. Hamberg otrzymał swoje pierwsze zadanie: współorganizację dorocznej pielgrzymki – miejsca kultu św. Henryka, apostoła Finlandii.

W maju tego roku w Kuopio (środkowa Finlandia, region Pohjois-Savo) konsekrowany został nowopowstały kościół. To dla Kościoła w tym kraju powód do dużej radości. W jedynej we Finlandii katolickiej diecezji – do której należy ks. Hamberg – w roku 2006 istniało siedem parafii, posługę sprawowało 19 duchownych (w tym 8 diecezjalnych i 11 zakonników) pochodzących z okolicznych krajów. Liczbę wiernych szacowano wówczas na ok. 9 tysięcy.

Ksiądz Anders Hamberg odprawił swoją Msze prymicyjną w katedrze, w której otrzymał święcenia.

Źródło: Paix Liturgique

mat

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=76091 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]