Belgia i Rosja włączyły się do kupna długów USA

Najnowsze dane o zagranicznych wierzycielach Stanów Zjednoczonych wskazują na ponowne zmniejszenie stanu posiadania przez Chiny i Japonię. Do zakupów wrócili natomiast dwaj inni ważni gracze – Belgia i Rosja.

Amerykański Departament Skarbu opublikował dane, z któych wynika, iż w czerwcu zagraniczni wierzyciele USA posiadali obligacje o wartości 6013,2 mld dolarów. Poziom 6 bilionów został przekroczony pierwszy raz w historii, po wzroście względem ubiegłego miesiąca o 36,7 mld USD.

Ten rekordowy poziom został osiągnięty mimo tego, że dwóch największych wierzycieli pozbyło się swoich obligacji. Chiny sprzedały amerykańskie papiery dłużne o wartości 2,5 mld dolarów, zaś Japonia – 600 mln.

Jednoczesnie swój stan posiadania zwiększyli Belgowie – nabyli oni obligacje amerykańskie o wartości 1,7 mld dolarów. Jest to trzeci największy wierzyciel USA na świecie. Istnieją teorie, że Belgia jest jedynie pośrednikiem w zakupie – być może nawet dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Z kolei Rosja dokupiła w czerwcu obligacje o wartości 2,5 mld dolarów. Stan posiadania tego kraju wciąż jest jednak mniejszy niż w lutym, kiedy po rynkach finansowych krążyła plotka o rychłym wyprzedaniu przez Bank Rosji wszystkich amerykańskich obligacji wchodzących w skład rezerw walutowych kraju.

bankier.pl/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (19 sierpnia 2014) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/belgia-i-rosja-wlaczyly-sie-do-kupna-dlugow-usa

Skip to content