Belgia i Rosja włączyły się do kupna długów USA

Aktualizacja: 2014-08-19 4:01 pm

Najnowsze dane o zagranicznych wierzycielach Stanów Zjednoczonych wskazują na ponowne zmniejszenie stanu posiadania przez Chiny i Japonię. Do zakupów wrócili natomiast dwaj inni ważni gracze – Belgia i Rosja.

Amerykański Departament Skarbu opublikował dane, z któych wynika, iż w czerwcu zagraniczni wierzyciele USA posiadali obligacje o wartości 6013,2 mld dolarów. Poziom 6 bilionów został przekroczony pierwszy raz w historii, po wzroście względem ubiegłego miesiąca o 36,7 mld USD.

Ten rekordowy poziom został osiągnięty mimo tego, że dwóch największych wierzycieli pozbyło się swoich obligacji. Chiny sprzedały amerykańskie papiery dłużne o wartości 2,5 mld dolarów, zaś Japonia – 600 mln.

Jednoczesnie swój stan posiadania zwiększyli Belgowie – nabyli oni obligacje amerykańskie o wartości 1,7 mld dolarów. Jest to trzeci największy wierzyciel USA na świecie. Istnieją teorie, że Belgia jest jedynie pośrednikiem w zakupie – być może nawet dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Z kolei Rosja dokupiła w czerwcu obligacje o wartości 2,5 mld dolarów. Stan posiadania tego kraju wciąż jest jednak mniejszy niż w lutym, kiedy po rynkach finansowych krążyła plotka o rychłym wyprzedaniu przez Bank Rosji wszystkich amerykańskich obligacji wchodzących w skład rezerw walutowych kraju.

bankier.pl/Kresy.pl

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=76047 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]