W Europie ubywa księży diecezjalnych i zakonników, przybywa diakonów stałych

Aktualizacja: 2014-07-11 12:20 pm

W Europie systematycznie ubywa księży diecezjalnych, choć Włochy i Polska oraz niektóre inne kraje postkomunistyczne notują wzrost ich liczby. Mniej jest zakonników i zwłaszcza sióstr zakonnych, rośnie też liczba przypadków porzucenia kapłaństwa. Przybywa natomiast diakonów stałych – wskazują najnowsze dane zaprezentowane przez Europejskie Centrum Powołań (EVS) podczas Europejskiego Kongresu Powołań, który odbywał się na początku lipca w Warszawie.

Według statystyk w Europie jest około 131 tys. księży diecezjalnych i 54 tys. zakonnych. Co roku ubywa ponad tysiąc. Ubywa także sióstr zakonnych, których jest niemal 270 tys., ale na przestrzeni tylko jednego roku ubyło ich 9 tys. Jedna czwarta z 12 tys. alumnów przygotowuje się do kapłaństwa w Polsce, choć w skali kontynentu liczba seminarzystów także spada. Przybywa natomiast diakonów stałych, których jest obecnie niemal 14 tys. Zdaniem koordynatora prac Europejskiej Służby na rzecz Powołań, ks. Domenico Dal Molina, sytuacja ta wypływa głównie z czynników demograficznych i kulturowych.

o. Stanisław Tasiemski OP, KAI

KOMENTARZ BIBUŁY: Smutny obraz Kościoła w Europie, polakierowany został w ostatnim zdaniu tzw. koordynatora prac Europejskiej Służby na rzecz Powołań, ks. Domenico Dal Molina, który powiedział, że “sytuacja ta wypływa głównie z czynników demograficznych i kulturowych”. Czy to połowa prawdy, czy płytkie kłamstwo, nie będziemy się sprzeczali teraz, ale niechęć do zauważania, że początek kryzysu Kościoła na całym świecie, zaczął się w 1965 roku – czyli dokładnie w momencie zakończenia obrad Soboru Watykańskiego II – jest dość charakterystyczna właśnie dla posoborowych współ-sprawców i kontynuatorów tej zagłady. Nie, to nie przypadek, bowiem w tym wydarzeniu Kościoła, tam właśnie należy szukać przyczyn kryzysu!

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75555 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]