USA: zabytkowy kościół zamieniony w meczet

Aktualizacja: 2014-07-7 3:36 pm

Zamknięty w ubiegłym roku kościół Świętego Jana w amerykańskim mieście St. Paul (stan Minnesota) znów otworzył swoje drzwi – tym razem jednak dla muzułmanów. Powstałemu w miejscu kościoła meczetowi towarzyszy także muzułmański Dom Kultury Dar al-Ulum (arab. dom nauk).

127-letni ogromny kościół został zamknięty z powodu braku wiernych. Zdaniem proboszcza miejscowej parafii ks. George’a Walzbachera  jeszcze kilkanaście lat temu w ciągu jednej niedzieli kościół odwiedzało ponad 1400 wiernych. „W ostatnich dwóch, trzech latach jednak liczba naszych wiernych uczęszczająca na niedzielne msze spadła poniżej 400 osób” – z żalem tłumaczy proboszcz z St. Paul.

Do St. Paul w ostatnim czasie przybyło wielu uchodźców z Afryki Wschodniej. W żadnym innym stanie Ameryki nie ma tak licznych grup Somalijczyków jak właśnie w Minnesocie. Stąd liczba wyznawców Allacha znacznie przewyższa obecnie mieszkających w St. Paul chrześcijan.

W małym St. Paul nie brakuje jednak wiernych, którym decyzja o powstaniu meczetu przypadła do gustu. „Musimy zdać sobie sprawę, że w naszym mieście jest tak wielu muzułmanów. Oni są naszymi sąsiadami; musimy zgodnie razem żyć” – mówi jeden z byłych parafian, który cieszy się, że jego dawny kościół znów jest świątynią (choć innego wyznania), a nie kolejnym, niepotrzebnym centrum handlowym.

ChS

Źródło „Christian Post”

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75416 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]