Ponad połowa Rosjan uważa, że Lenin był „dobrym człowiekiem”

Według sondażu przeprowadzonego przez rosyjską „Opinię publiczną” ponad połowa Rosjan uważa Lenina za „dobrego człowieka”, zaś 42 proc. uważa, że działalność tego zbrodniarza przyniosła Rosji korzyści.

Rosjanie woleliby też odwiedzać Lenina w grobie a nie w mauzoleum. Takie zdanie wyraziło 61 proc. badanych. Przeciwnych zabieraniu przenoszeniu ciała Lenina jest 23 proc.

Sondaż przeprowadzono na przełomie maja i czerwca br. wśród 1500 respondentów z 43 rosyjskich miast. Błąd statystyczny wynosi 3,6 proc.

Deputowany do Dumy Państwowej, Władimir Miedinski zaskoczył ostatnio informacją, że w mauzoleum znajduje się dziś nie więcej niż 10 proc. ciała Lenina! Jego zdaniem to jeden z poważniejszych argumentów za usunięciem mumii z mauzoleum. Poseł nie podał jednak źródła tej informacji.

Zabalsamowane zwłoki Lenina, będące największą relikwią w czasach ZSRR, spoczywają w mauzoleum od śmierci wodza bolszewików w 1924 roku.

W sprawie ewentualnego pogrzebu wodza rewolucji wypowiedział się także Władimir Putin. Prezydent zapewnił, że Lenin pozostanie w mauzoleum aż do chwili, gdy ogromna większość Rosjan wyraźnie się temu sprzeciwi. Putin nie chciałby wywoływać w tej sprawie nie potrzebnych podziałów w społeczeństwie.

Źródło „RIA Nowosti”

ChS

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-06-15) | http://www.pch24.pl/ponad-polowa-rosjan-uwaza--ze-lenin-byl-dobrym-czlowiekiem,23575,i.html

Skip to content