Kryzys w archidiecezji Detroit

W archidiecezji Detroit w ciągu 13 lat o połowę spadła liczba udzielanych chrztów i ślubów, praktykowanie wiary porzuciła jedna trzecia wiernych. Lokalny Kościół traci młodzież i młodych dorosłych. Jesteśmy kurczącą się wspólnotą – potwierdza arcybiskup Allen Vigneron.

W roku 2001 przyjęło chrzest lub zawarło związek małżeński 24 tysiące ludzi. W roku 2013 już tylko 11 689 osób. Podobnie wygląda sytuacja w sąsiednich diecezjach. Arcybiskup Vigneron zapowiedział, że nie zamierza się temu bezczynnie przyglądać.

Archidiecezja przeprowadziła badania wśród 41 tysięcy katolików. Wynika z nich, że duszpasterze muszą się mocnej zaangażować w przyciąganie do Kościoła osób niepraktykujących. Ośmiu na dziesięciu wiernych stwierdziło, że zasadniczym problemem jest brak księży. W archidiecezji Detroit ich liczba spadła z 399 w roku 2001 do 267 w roku 2014. Wyzwaniem jest także faktyczna formacja młodzieży i młodych dorosłych – wskazało na to 64 procent respondentów.

Większość osób, które nie uczestniczą w liturgii Mszy świętej twierdziło, że jest ona dla nich „nudna” bądź „pozbawiona znaczenia”.

Źródło: freep.com

mat

KOMENTARZ BIBUŁY: Obudzony z letargu po medialnej informacji „Arcybiskup Vigneron zapowiedział, że nie zamierza się temu bezczynnie przyglądać.” Widocznie do tej pory bezczynnie przyglądał się, ale już nie zamierza. Ciekawe co zaplanuje jako następny etap w kontynuowanej destrukcji, jakie to nowinki wprowadzi aby nie było „nudno” w kościele. Czekamy na „akcję” biskupów, którzy nie wiedzą co już mają robić. Janopawłowe nowinki nie na długo pomogły, teraz pora na franciszkobergoliowe nuty: a to trzeba ministantom (pardon: ministrantkom) zwrócić uwagę aby nie trzymały złożonych, dziwacznie sklejonych rączek, a to trzeba całować ręce wrogów Kościoła i jawnych perwertów, a to trzeba opowiadać baniakuki „prostym językiem”, którego nikt nie rozumie.
A przecież…. A przecież można pójść drogą sprawdzoną przez millenia, drogą jedyną: zawrócić ku Tradycji. W seminariach tradycjonalistycznych, w kościołach gdzie można wysłuchać Mszę świętą w nieśmiertelnym rycie – wiernych wiele. No, ale to takie staroświeckie, niemodne, no i prasa źle napisałaby o nas…

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-06-05) | http://www.pch24.pl/kryzys-w-archidiecezji-detroit,23399,i.html

Skip to content