Aktualizacja strony została wstrzymana

Kolejna symulacja Eucharystii w Austrii

Nuncjusz apostolski w Austrii, arcybiskup Peter Stephan Zurbriggen, zainterweniował w sprawie symulacji Mszy świętej, do jakich dochodzi w archidiecezji wiedeńskiej. Kardynał Christoph Schönborn unikał podjęcia problemu.

W kościele w Kottingbrunn (Dolna Austria) za zgodą proboszcza doszło do jednego z najcięższych przestępstw kościelnych. Kobieta i mężczyzna przebrani w szaty liturgiczne symulowali Ofiarę Mszy świętej. Sprzeciwił się temu tylko jeden z wiernych obecnych w świątyni.

Kardynał Schönborn postanowił jednak w tej sprawie nie interweniować. Kolejną symulację sakramentu zaplanowano w tym samym kościele na 2 czerwca. Zareagował na to nuncjusz apostolski w Austrii – arcybiskup Peter Stephan Zurbriggen – który wezwał wiedeńskiego metropolitę do… wywiązania się z ciążących na nim obowiązków.

Jak się okazuje, w Kottingbrunn nie chodzi o odosobnione przypadki. Symulowanie Mszy świętej jest otwarcie usprawiedliwiane „brakiem księży”. Równocześnie proboszcz parafii, ks. Walter Reichel, jest jednym z sygnatariuszy „Wezwania do nieposłuszeństwa” – deklaracji austriackich modernistów domagających się sakramentalnego kapłaństwa dla żonatych mężczyzn i kobiet czy udzielania Eucharystii wszystkim chętnym.

Duchowni, którzy podpisali „Wezwanie” podkreślili, że będą unikać wielokrotnego sprawowania Mszy świętej w niedzielę, a także uniemożliwiać Służbę Bożą kapłanom z innych parafii. Sprawowaną w to miejsce przez świeckich liturgię Słowa austriaccy duchowni uznali za „Eucharystię bez księdza”. Jak donoszą niemieckie media, ks. Reichel „Wezwanie do posłuszeństwa” traktuje bardzo poważnie, m. in. do modlitwy wiernych zawsze dodaje wezwanie o „reformę Kościoła”.

Do symulacji Mszy świętej doszło niedługo po potwierdzeniu zaciągnięcia ekskomuniki przez Marthę Heizer. Austriaccy progresiści pokazują biskupom, że dawno utracili kontrolę nad parafiami własnej diecezji. Kardynał Schönborn miał też kłopoty z udzieleniem wyjaśnień nuncjuszowi apostolskiemu. Tłumaczył, że Kottingbrunn sprawowana była nielegalna liturgia słowa, tylko że „z Kanonem”.

Źródło: katholisches.info

mat

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-05-30) | http://www.pch24.pl/kolejna-symulacja-eucharystii-w-austrii,23243,i.html

Skip to content