“Katolicka” uczelnia zaprasza… panią rabin

Aktualizacja: 2014-04-14 12:27 pm

Progresywna rabin Rachel Timoner zabierze głos na katolickim Uniwersytecie św. Jana. Dzięki zaangażowaniu międzyreligijnego centrum Jay’a Phillipsa lesbijka zaprezentuje studentom swoje poglądy dotyczące roli duchowości w budowaniu społecznej sprawiedliwości. Aktywistka odwiedzi uczelnię prowadzoną przez liberalnych benedyktynów… oskarżanych o liczne nadużycia seksualne.

Rachel Timoner ukończyła Hebrew Union College, najstarszą amerykańską uczelnię kształcącą rabinów reformowanych. Jeszcze w roku 1994 otrzymała nagrodę za walkę z „izolacją” osób homo- i transseksualnych, w trakcie studiów szeroko angażowała się na rzecz grup LGBT. W 2008 roku Timoner zawarła oficjalny związek ze swoją długoletnia partnerką Felicią Park-Rogers. Razem wychowują dwóch synów – Benjamina i Eitana. 28 kwietnia Rachel Timoner zaprezentuje na katolickiej uczelni wykład pt. „Nasłuchując Bożego ducha w dążeniu do sprawiedliwości: duchowość i sprawiedliwość w tradycji żydowskiej”.

Uczelnia związana jest z benedyktyńskim opactwem św. Jana w Collegeville. Zakonnicy wchodzą w skład władz uczelni a także pracują dydaktycznie i naukowo. Pod adresem mnichów padały liczne oskarżenia o nadużycia seksualne, choć średnia wieku mieszkańców klasztoru sięga już niema 70-tki. Podobne oskarżenia ciążą także na świeckich pracownikach zatrudnianych przez jednostki akademickie związane z klasztorem, który stanowi równocześnie bastion liberalnego „katolicyzmu” w Stanach Zjednoczonych.

W 2012 roku jeden z duchownych publicznie wzywał do walki z projektem określającym małżeństwo jako… związek mężczyzny i kobiety. Dla poparcia tego stanowiska o. Bob Pierson OSB powoływał się na Katechizm Kościoła, podkreślając przy tym, że był homoseksualistą już zanim otrzymał święcenia kapłańskie.

Do skandalu doszło niedługo po tym, jak benedyktyni z Collegeville zorganizowali spotkanie z Bobem Pilagim, ikoną ruchu homoseksualnego promującą „duchowość seksualną” i zachowania przypominające nadużycia popełniane przez zakonników i pracowników uczelni. Liberalni benedyktyni podkreślają jednak, że wszystkie oskarżenia traktują poważnie, podjęli działania mające na celu uniemożliwienie podobnych nadużyć a oskarżeni i skazani zakonnicy zostali odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą.

źródło: lifesitenews.com, leobaecktemple.org, cardinalnewmansociety.org, ponymousflower.blogspot.com

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=74290 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]