Amerykański biskup zakazuje studentom tradycyjnej liturgii

Aktualizacja: 2014-03-3 2:02 pm

Ks. biskup Michael Olson zakazał sprawowania nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w kaplicy jednego z niewielu w Stanach tradycyjnych katolickich college’ów. Kanoniści nie pozostawiają wątpliwości: „biskup bezprawnie ograniczył prawa wiernych”.

Tradycyjna liturgia była sprawowana w kaplicy Fisher More College – jednej z niewielu wyższych szkół o ściśle katolickiej tożsamości. Biskup Michael Olson wydał swoją decyzję niedługo po tym, gdy studentom, rodzicom i przyjaciołom uczelni udało się zebrać 300 tysięcy dolarów, ratując w ten sposób placówkę.

Misja collage’u sprowadza się do przywrócenia tradycyjnej katolickiej formacji połączonej z klasyczną edukacją. W przeciwieństwie do innych szkół wyższych, opłaty związane z edukacją są niskie i i studia nie wiążą się z zadłużaniem studentów. Placówka nie otrzymuje żadnego finansowego wsparcia ze strony władz federalnych. W latach 2013-2014 w murach Fisher More College kształciło się 40 studentów, którzy każdy dzień zaczynali od tradycyjnej Mszy i różańca.

W liście do rektora biskup Michael Olson zakazał publicznej celebracji nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, tak w niedzielę jak i w ciągu tygodnia. Jeśli studenci chcą uczestniczyć w tej liturgii – podkreślił – mogą to robić ale poza murami uczelni. W tej diecezji „stara” Msza sprawowana jest w dokładnie jednym kościele. Biskup Olson zapowiedział, że jeśli college nie zastosuje się do decyzji, to wyda sankcje.

Skandaliczna decyzja została uzasadniona… „duszpasterską dbałością i troską”. Amerykański biskup postanowił otwarcie wystąpić przeciwko powszechnemu prawu ustanowionemu przez Benedykta XVI. Centrum Prawa Kanonicznego, kierowane przez kanonistę Travisa Rankina, w wydanej analizie podkreśla: prałat nie miał prawa ograniczać norm ustanowionych przez „Summorum Pontificum”. Nadużycie władzy kościelnej wymaga reakcji przewidzianej przez prawo kanoniczne.

Jak czytamy na „Rorate Caeli”, katolickie szkolnictwo wyższe w Stanach Zjednoczonych trapi wiele problemów, tak związanych z formacją i nauczaniem, jak i z duszpasterstwem i liturgią. Tymczasem biskup atakuje jedną z niewielu szkół wyższych, która tych problemów nie przysparza. Ordynariusz nie oczekuje nawet, by w uczelnianej kaplicy sprawowana była liturgia w obydwu formach rytu rzymskiego, chodzi wyłącznie o wyrugowanie tradycyjnej liturgii.

Źródło: rorate-coeli.blogspot.com

mat

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73609 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]