Ukraina: dowódca marynarki przeszedł na stronę Rosji

Aktualizacja: 2014-03-3 12:25 pm

Minister obrony narodowej Ukrainy w trybie natychmiastowym odwołał dowódcę marynarki wojennej Denisa Berezowskiego po tym jak ten nie podjął działań obronnych przed przejęciem przez Rosjan bazy wojskowej w Sewastopolu. Jednocześnie wszczęto przeciwko niemu postępowanie w związku z zarzutem zdrady.

Agencja Reuters poinformowała o nagraniu, na którym mianowany zaledwie wczoraj admirał ukraińskiej marynarki ślubuje wierność Krymowi, a nie Kijowowi. To spowodowało reakcję ministerstwa obrony narodowej Ukrainy, które uznało to za akt zdrady i pozbawiło Berezowskiego stanowiska. Nowym dowódcą floty mianowany został Serhij Hajduk. Jednocześnie zdementowano doniesienia mówiące o przechodzeniu ukraińskich oddziałów wojskowych na stronę Rosji.

W ciągu dnia kolejne urzędy oraz baza wojsk rakietowych na Krymie dostały się w ręce rosyjskich wojsk specjalnych. Przebywający tam żołnierze ukraińscy nie stawiali oporu i zostali rozbrojeni.

Kryzys ukraiński zaostrza się w związku z żądaniami państw NATO i Unii Europejskiej w stosunku do Kremla oraz nieprzejednaną postawą Rosji, której parlament wyraził zgodę na operację wojskową „w celu obrony obywateli rosyjskich na Ukrainie”.

Źródło: reuters, bbc.com

Tom

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73592 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]