Aktualizacja strony została wstrzymana

Papież senior dementuje niedorzeczne spekulacje

„Nie zachodzi nawet najmniejsza wątpliwość co do ważności mojej rezygnacji ze sprawowania posługi Piotrowej” – napisał Benedykt XVI, odpowiadając na pytania włoskiego dziennika La Stampa. Papież senior przypomniał, że jedynym warunkiem ważności była tu pełna wolność decyzji. Prasowe spekulacje co do tego, czy jego rezygnacja jest ważna, nazwał „po prostu niedorzecznymi”.

Ponadto Papież senior wyjaśnił, że zachował białą sutannę ze względów praktycznych, jednak wyraźnie odróżnia się ona od tej, którą nosi aktualny Następca św. Piotra. Jest mianowicie bez pasa i pelerynki. Cytując na łamach La Stampy wyjaśnienie Benedykta XVI, Andrea Tornielli przypomniał, że w sobotę był on w bazylice watykańskiej na konsystorzu. Zasiadł razem z kardynałami, a kiedy wymieniał pozdrowienie z Papieżem Franciszkiem, zdjął na znak uszanowania swoją białą piuskę.

Jedno z pytań La Stampy dotyczyło słów z listu otrzymanego od Papieża seniora, które opublikował szwajcarski teolog Hans Küng”Ž. Zgodnie z ich brzmieniem Benedykt XVI cieszy się ze zgodności punków widzenia i przyjaźni z Franciszkiem, a za swoje jedyne i ostatnie zadanie uważa wspieranie modlitwą jego pontyfikatu. Wiarygodność i dokładność cytatu Papież senior potwierdził.

ak/ rv, la stampa

Za: Radio Watykańskie (2014-02-26) | http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=776754