Papież senior dementuje niedorzeczne spekulacje

Aktualizacja: 2014-02-26 1:19 pm

„Nie zachodzi nawet najmniejsza wątpliwość co do ważności mojej rezygnacji ze sprawowania posługi Piotrowej” – napisał Benedykt XVI, odpowiadając na pytania włoskiego dziennika La Stampa. Papież senior przypomniał, że jedynym warunkiem ważności była tu pełna wolność decyzji. Prasowe spekulacje co do tego, czy jego rezygnacja jest ważna, nazwał „po prostu niedorzecznymi”.

Ponadto Papież senior wyjaśnił, że zachował białą sutannę ze względów praktycznych, jednak wyraźnie odróżnia się ona od tej, którą nosi aktualny Następca św. Piotra. Jest mianowicie bez pasa i pelerynki. Cytując na łamach La Stampy wyjaśnienie Benedykta XVI, Andrea Tornielli przypomniał, że w sobotę był on w bazylice watykańskiej na konsystorzu. Zasiadł razem z kardynałami, a kiedy wymieniał pozdrowienie z Papieżem Franciszkiem, zdjął na znak uszanowania swoją białą piuskę.

Jedno z pytań La Stampy dotyczyło słów z listu otrzymanego od Papieża seniora, które opublikował szwajcarski teolog Hans Küng”Ž. Zgodnie z ich brzmieniem Benedykt XVI cieszy się ze zgodności punków widzenia i przyjaźni z Franciszkiem, a za swoje jedyne i ostatnie zadanie uważa wspieranie modlitwą jego pontyfikatu. Wiarygodność i dokładność cytatu Papież senior potwierdził.

ak/ rv, la stampa

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73524 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]