Według argentyńskiego rabina Papież chce otworzyć archiwa o Piusie XII, ale dla Watykanu nie jest to żadną rewelacją

Aktualizacja: 2014-01-20 3:18 pm

Papież Franciszek chce otworzyć dla uczonych archiwa watykańskie z okresu pontyfikatu Piusa XII – powiedział w wywiadzie opublikowanym wczoraj przez brytyjski Sunday Times rabin z Buenos Aires. Abraham Skórka, zaprzyjaźniony z Ojcem Świętym od czasów, gdy był on arcybiskupem stolicy Argentyny, spotkał się z nim w piątek 17 stycznia razem z grupą argentyńskich rabinów.

Komentując tę wypowiedź, watykański rzecznik prasowy zwrócił uwagę, że nie zawiera ona żadnych nowości. Stopniowe udostępnianie zbiorów archiwalnych jest zgodne z linią, po jakiej Stolica Apostolska idzie od dziesiątek lat, co niejednokrotnie potwierdzono. Wymaga to czasu na uporządkowanie dokumentów, by móc je konsultować. Prefekt Tajnych Archiwów Watykańskich bp Sergio Pagano zapowiedział w roku 2010, że dokumenty z czasów Piusa XII zostaną udostępnione w przeciągu pięciu lat.

Abraham Skórka w wywiadzie dla Sunday Timesa wyraził też przekonanie, że Papież chciałby otwarcia tych archiwów, zanim będzie kontynuowany proces beatyfikacyjny Piusa XII. Chce bowiem pełnego wyjaśnienia postawy tego papieża wobec zagłady Żydów. Już w opublikowanej przed czterema laty, w 2010 r., wspólnie z rabinem Skórka książce „W niebie i na ziemi” kard. Jorge Bergoglio stwierdził, że Kościół, otwierając archiwa dotyczące tej sprawy, nie powinien obawiać się prawdy.

Ze swej strony wspomniany prefekt watykańskich archiwów uważa, że ich otwarcie nie wniesie rewolucyjnych nowości. Dokumenty zamknięte jeszcze w Watykanie są już znane z niemieckich czy francuskich archiwów dyplomatycznych. „Wiele dokumentów lepiej wyjaśniających rzekome «milczenie» Piusa XII w sprawie holokaustu już dawno opublikowano, ale nikt ich nie czyta” – dodał bp Pagano. Zwrócił też uwagę, że porządkowanie materiałów archiwalnych wymaga obejrzenia, przeliczenia i zaprotokołowania milionów kartek.

ak/ rv, ansa

KOMENTARZ BIBUŁY: Skórka mąci i tym samym podgrzewa mity o “milczeniu i bierności” papieża Piusa XII wobec prześladowań Żydów w czasach hitlerowskiego reżimu, a zapowiadając “otwarcie archiwów” imputuje jakoby byłyby ukryte w nich jakieś “wybuchowe” materiały przeciwko temu Wielkiemu Papieżowi.

Niewdzięczni Żydzi pragną za wszelką cenę powstrzymać beatyfikację Papieża, który autentycznie pomagał Żydom, a jednocześnie promują posoborowych papieży, którzy zaniedbując wezwań do nawróceń na łono Kościoła i odcięcia się od judaizmu, stali się de facto antysemitami uniemożliwiającymi niesienie łaski Zbawienia żydom.

A w stwierdzeniu bp. Pagano, że „Wiele dokumentów lepiej wyjaśniających rzekome «milczenie» Piusa XII w sprawie holokaustu już dawno opublikowano, ale nikt ich nie czyta”, przejawia się cała prawda współczesnych niewdzięcznych środowisk żydowskich, których nie interesuje prawda historyczna lecz liczy się ideologia syjonistyczna z promocją nowej religii – Religii Holokaustu.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=72865 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]