Aktualizacja strony została wstrzymana

Wielka obniżka cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy

Prezydent Rosji Wladimir Putin poinformował o obniżeniu ceny gazu dla Ukrainy do 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych. Do tej pory Ukraina płaciła 400 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Do ogłoszenia wiadomości o  obniżce cen doszło po spotkaniu Wiktora Janukowycza z Wladimirem Putinem. Prezydent Ukrainy gościł na Kremlu również po to by zabiegać o kredyt na podtrzymanie stabilności ukraińskiej gospodarki.

Szef rosyjskiego MSZ Anton Siłuanow zadeklarował, że Kreml zainwestuje 15 mld dolarów w papiery wartościowe ukraińskiego rządu, i że część zostanie zainwestowana jeszcze w tym roku.

Mimo iż Putin podkreślał, że gest w stronę Ukraińców nie jest obwarowany żadnymi warunkami, międzynarodowi komentatorzy wizytę Janukowycza w Rosji określili mianem „wyboru opcji wschodniej”.

Prezydenci obu państw zaprzeczyli, by rozmawiali też o kwestii przystąpienia Ukrainy do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

kra

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-12-17) | http://www.pch24.pl/wielka-obnizka-cen-rosyjskiego-gazu-dla-ukrainy,19922,i.html

Skip to content