Premier Tusk nie da pieniędzy na Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego

Aktualizacja: 2013-11-29 7:12 pm

Premier Donald Tusk odmówił wsparcia dla projektu budowy Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego w Zamościu. Projekt prowadzony jest od 2009 roku przez Fundację Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie. Wzorem dla organizatorów placówki w Zamościu, jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycja w pierwotnych planach miała być podobnych rozmiarów, jej planowany koszt to 30 mln złotych. Środki na budowę zbierane są jedynie poprzez sprzedaż tzw. cegiełek.

Ryszard Wichorowski, prezes Fundacji Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie wyjaśnia, że po raz pierwszy fundacja zwracała się do premiera o finansowe wsparcie budowy w grudniu 2010 roku. – Szef rządu odpowiedział nam, że nie ma na ten cel pieniędzy – mówi Wichorowski, nie kryjąc swojego oburzenia, zwłaszcza że zaledwie dwa tygodnie po tej odmowie rząd podjął decyzję o sfinansowaniu kwotą 358 mln zł budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które wśród wielu Polaków budzi kontrowersje.

W późniejszym czasie Fundacja ponowiła prośbę do premiera i ministra kultury. Zasugerowano nawet, by na budowę muzeum w Zamościu przeznaczyć 1 proc. z sumy, jaką rząd wyłożył na budowę placówki w Gdańsku. – Do tej pory nie otrzymaliśmy na to pismo żadnej odpowiedzi ani od premiera, ani od ministra kultury – zaznacza Wichorowski, który nie traci nadziei na to, że prędzej czy później, ale Muzeum powstanie. – Będzie to obiekt, w którym eksponowane będą pamiątki przekazywane nam przez osoby wysiedlone przez Niemców z terenów Zamojszczyzny. Lecz oprócz tego muzeum ma pełnić funkcję edukacyjną, kulturalną oraz naukowo-dydaktyczną – wyjaśnia, dodając jednocześnie, że poza tematem wysiedleń ludności Zamojszczyzny w placówce mają znaleźć się również informacje i dokumenty, pamiątki dotyczące martyrologii Polaków podczas II wojny światowej.

Źródło: “Nasz Dziennik”
pam
fot. POOL/REUTERS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71765 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]