IKEA usunęła artykuł o dwóch lesbijkach z magazynu rozprowadzanego w Rosji

Szwedzki producent mebli IKEA usunął artykuł o dwóch lesbijkach z magazynu life-stylowego, który miał trafić do klientów tej firmy w Rosji. Jak zaznaczyła rzeczniczka IKE-i, było to konieczne z uwagi na surowe przepisy obowiązujące w Rosji, zakazujące „promocji nietradycyjnych stosunków seksualnych”.

IKEA w swoim magazynie „IKEA Family”, który jest wysyłany do wszystkich członków klubu IKEA na świecie, zamieściła artykuł o dwóch rosyjskich projektantkach mieszkających w Chinach.

Artykułu tego nie znajdziemy jednak w wersji dostępnej dla rosyjskich odbiorców.

Rzeczniczka Ylwa Magnusson zauważyła, że jednym z warunków, które IKEA musi spełniać działając na obcym rynku, jest konieczność przestrzegania prawa danego państwa. W związku z tym usunięto tekst, który mógł być zinterpretowany jako promocja homoseksualizmu.

Kobieta dodała, że Rosja należy do piątki państw, w których IKEA sprzedaje najwięcej produktów (6 proc. całkowitej sprzedaży). Firma posiada tam 14 salonów sprzedaży i zatrudnia około 11 tys. pracowników.

Zachodnie media zwracają uwagę na to, że ostatni „manewr IKEI” to doskonały przykład tego, do czego muszą się posuwać międzynarodowe korporacje, które próbują zbudować swój dobry wizerunek na innych rynkach. [Nie ma to, jak zagrożenie dochodów. W jego obliczu maleje nagle znaczenie jakże ważnych ideologii – admin]

W zeszłym roku szwedzka firma usunęła z rosyjskiej strony internetowej zdjęcie czterech młodych ludzi w kominiarkach. Mogło ono być odczytane jako gest poparcia dla uwięzionych członkiń rosyjskiej grupy punkowej Pussy Riot.

Niespełna miesiąc później firma usunęła zdjęcie kobiety z wersji katalogu IKEA przeznaczonego do dystrybucji w Arabii Saudyjskiej.

Źródło: The Wall Street Journall, AS
http://www.pch24.pl/

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2013-11-25) | http://marucha.wordpress.com/2013/11/25/ikea-usunela-artykul-o-dwoch-lesbijkach-z-magazynu-rozprowadzanego-w-rosji/

Skip to content