Coraz mniej wiernych, coraz więcej automatów czyli: coś tu nie gra

Aktualizacja: 2013-11-23 3:32 pm

Z dumą pragniemy poinformować, iż dnia 15.09.2013 roku w kosciele p.w. Nawiedzenia NMP w Połomi na mszy św. o godz. 11.00 Jego Eksc. ks. Abp Wiktor Skworc, metropolita Górnośląski osobiście wręczył Antoniemu Rduchowi medal Pro Ecclesia et Pontifice. Krzyż zasługi Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Przyznawany przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Krzyż, obok odznaczenia honorowego Benemerenti, jest szósty rangą co do starszeństwa odznaczeń watykańskich. Wcześniej medal otrzymał brat Antoniego-Jan Rduch.
źródło: http://www.rduch.pl/

Firma Rduch 1973 produkuje między innymi to coś:

Automatyczny organista – NOWOŚÄ† 2009Urządzenie “Automatyczny organista” służy do pomocy w śpiewie podczas nabożeństw. Sterowanie urządzeniem może być dokonywane z dowolnego miejsca np. ołtarz, działa drogą radiową. Obsługa jest bardzo prosta i nie rozprasza w prowadzeniu liturgii. Urządzeniem sterować może dowolna osoba np. ministrant. Dźwięk organ pochodzi z prwadziwego instrumentu piszczałkowego przez co wiernie oddaje rzeczywiste organy. W tle słychać piękny głos organisty prowadzącego śpiew. W zestawie znajdują się również części stałe mszy świętej. System Automatyczny Organista nie zastąpi oczywiście człowieka (sic!!! – Dextimus), jednak może stanowić uzupełnienia i wzbogacenie liturgii np. podczas nabożeństw w tygodniu. Sprawi, że Msze św. przestaną być “ciche”.
źródło: http://www.rduch.pl/pl/oferta/elektroniczny-organista/25/

A łyżka na to: niemożliwe:

30. Muzyka w czasie sprawowania czynności liturgiczych winna być wykonywana „na żywo”, dlatego nie wolno zastępować śpiewu zgromadzonych lub gry na instrumentach muzyką odtwarzaną za pomocą aparatów, np. magnetofonu, adapteru, radia itp. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poza liturgią odtwarzać niekiedy muzykę religijną z płyt czy taśm, aby w tego rodzaju audycjach udostępnić wiernym arcydzieła muzycznej twórczości religijnej dla wytworzenia odpowiedniego nastroju lub też celem wyrabiania w nich dobrego smaku muzycznego.
Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II, 8.2.1979 r.

Napisał Dextimus dnia 23.11.13

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71609 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]