Francuski biskup: przez 20 lat pochowałem 120 księży, wyświęciłem jednego

Aktualizacja: 2013-11-22 9:50 am

Arcybiskup Yves Patenôtre, kierujący archidiecezją Sens, naświetlił rozmowę, jaką odbył z jednym ze świeckich. Mężczyzna zauważył w rozmowie z hierarchą, że na skutek kryzysu powołań we Francji nie mógł korzystać z posługi duchowej w ważnych momentach jego życia. Jak wyjaśnił arcybiskup, w trakcie jego 20-letniej posługi pochował 120 księży, święceń kapłańskich udzielił tylko jednemu.

Mężczyzna zagadnął biskupa po Mszy tłumacząc, że w trakcie niedawnego katolickiego pogrzebu jego matki nie był obecny ksiądz. Słysząc to abp. Yves Patenôtre (ur. 1940) wyjaśnił, jak wygląda stan jego diecezji. W ciągu dwóch dekad brał udział w 120 pogrzebach duchownych. Dla porównania, święceń prezbiteratu udzielił raz. Tego samego dnia ceremoniom pogrzebowym w jego diecezji także przewodniczyli świeccy.

Jak podkreślał abp. Patenôtre, Kościół Chrystusa założony został na fundamentach apostolskich. Nie można sobie wyobrazić Kościoła bez Chrystusowego kapłaństwa. Potrzeba modlitwy, powołania są wzbudzane przez Boga, należy je odkrywać, pomagać w ich dojrzewaniu – tłumaczył.

Źródło: riposte-catholique.fr

Mat

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71580 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]