Wandale w kościołach – profanacji we Francji ciąg dalszy

Aktualizacja: 2013-11-21 10:51 am

We Francji do aktów profanacji dochodzi nadzwyczaj często. Niszczone są figury Matki Bożej, świątynie, stacje Drogi Krzyżowej. Ataki wandalów zataczają szerokie kręgi.

W diecezji Vannes we francuskiej Bretanii dochodzi systematycznie do aktów chrystianofobii. 2 września zniszczono dwie figury Matki Boskiej w kaplicy św. Heleny. 15 listopada rozbito statuę Świętego Jana. W ubiegłym miesiącu zniszczono dwie Drogi Krzyżowe w dwóch miejscowościach, oraz figurę Matki Pana Jezusa.

Ataki na kościoły i symbole kultu mają miejsce zresztą nie tylko Bretanii. W Bézier, w departamencie Hérault, po raz kolejny wandale napadli na kościół pod wezwaniem Świętego Judy Tadeusza. Tym razem weszli na dach, rozmontowali kratę chroniącą witraż w nawie głównej, po czym go rozbili.

José Ruiz, przewodniczący stowarzyszenia skupiającego mieszkańców dzielnicy, w której znajduje się kościół: – Byłem w świątyni, kiedy wandale zaczęli rozbierać kratę. Zawiadomiłem policję. Jej szybkie przybycie umożliwiło zatrzymanie dwóch młodocianych chuliganów.

Z kolei w Paryżu oblano czerwoną farbą kościół pod wezwaniem św. Mikołaja z Chardonnet, który należy od 1977 r. do Bractwa Świętego Piusa X. Grupa lewackich aktywistów wkroczyła też do świątyni zakłócając przebieg Mszy Świętej. Ataki potępił w specjalnym komunikacie eurodeputowany, członek komitetu centralnego Frontu Narodowego, prof. Bruno Gollnisch.

– Kościół Świętego Mikołaja z Chardonnet został zaatakowany przez grupę „Antifa”. Nienawiść lewacka i anarchistyczna jeszcze raz uderzyła. Tego typu akty, wymierzone w jakiekolwiek miejsca innego kultu wzbudzałyby generalne oburzenie – napisał Gollnisch. Wskazał, że w ostatnich kilku miesiącach rozpowszechniły się tego typu agresywne zachowania bojówkarzy, również w stosunku do działaczy katolickich występujących w obronie życia. Czyny te nie spotykają się z żadną reakcją władz.

Potwierdzam swoją solidarność ze wszystkimi, coraz liczniejszymi ofiarami tych agresji i zdecydowanie potępiam dzikusów popełniających je, tak jak i polityków, którzy ich chronią – deklarował Bruno Gollnisch.

 FLC

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71569 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]