Wandale w kościołach – profanacji we Francji ciąg dalszy

We Francji do aktów profanacji dochodzi nadzwyczaj często. Niszczone są figury Matki Bożej, świątynie, stacje Drogi Krzyżowej. Ataki wandalów zataczają szerokie kręgi.

W diecezji Vannes we francuskiej Bretanii dochodzi systematycznie do aktów chrystianofobii. 2 września zniszczono dwie figury Matki Boskiej w kaplicy św. Heleny. 15 listopada rozbito statuę Świętego Jana. W ubiegłym miesiącu zniszczono dwie Drogi Krzyżowe w dwóch miejscowościach, oraz figurę Matki Pana Jezusa.

Ataki na kościoły i symbole kultu mają miejsce zresztą nie tylko Bretanii. W Bézier, w departamencie Hérault, po raz kolejny wandale napadli na kościół pod wezwaniem Świętego Judy Tadeusza. Tym razem weszli na dach, rozmontowali kratę chroniącą witraż w nawie głównej, po czym go rozbili.

José Ruiz, przewodniczący stowarzyszenia skupiającego mieszkańców dzielnicy, w której znajduje się kościół: – Byłem w świątyni, kiedy wandale zaczęli rozbierać kratę. Zawiadomiłem policję. Jej szybkie przybycie umożliwiło zatrzymanie dwóch młodocianych chuliganów.

Z kolei w Paryżu oblano czerwoną farbą kościół pod wezwaniem św. Mikołaja z Chardonnet, który należy od 1977 r. do Bractwa Świętego Piusa X. Grupa lewackich aktywistów wkroczyła też do świątyni zakłócając przebieg Mszy Świętej. Ataki potępił w specjalnym komunikacie eurodeputowany, członek komitetu centralnego Frontu Narodowego, prof. Bruno Gollnisch.

– Kościół Świętego Mikołaja z Chardonnet został zaatakowany przez grupę „Antifa”. Nienawiść lewacka i anarchistyczna jeszcze raz uderzyła. Tego typu akty, wymierzone w jakiekolwiek miejsca innego kultu wzbudzałyby generalne oburzenie – napisał Gollnisch. Wskazał, że w ostatnich kilku miesiącach rozpowszechniły się tego typu agresywne zachowania bojówkarzy, również w stosunku do działaczy katolickich występujących w obronie życia. Czyny te nie spotykają się z żadną reakcją władz.

Potwierdzam swoją solidarność ze wszystkimi, coraz liczniejszymi ofiarami tych agresji i zdecydowanie potępiam dzikusów popełniających je, tak jak i polityków, którzy ich chronią – deklarował Bruno Gollnisch.

 FLC

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-11-21) | http://www.pch24.pl/wandale-w-kosciolach---profanacji-we-francji-ciag-dalszy,19300,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content