Rosja podsłuchuje kluczowe polskie urzędy

Rosjanie przechwytują rozmowy telefoniczne w promieniu kilometra od swojej ambasady – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rosyjski wywiad może podsłuchiwać rozmowy w promieniu kilometra od swojej ambasady. Czy rosyjska placówka dyplomatyczna w Warszawie ma zainstalowany nasłuch?

Nie tylko amerykańska NSA ma instalować nasłuchy w specjalnych nadbudówkach amerykańskich placówek. Podobne nasłuchy prowadzić mają służby specjalne w rosyjskich ambasadach.

Jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” sprzęt do nasłuchu ma też ambasada rosyjska w Warszawie. Federalna agencja wywiadu elektronicznego FAPSI w niczym nie ustępuje amerykańskiej NSA.

Wysoki rangą oficer służb specjalnych powiedział „DGP”, że „Rosjanie starają się dowiedzieć jak najwięcej. Używają narzędzi, które pozwalają im podsłuchiwać rozmowy i przechwytywać transmisję danych”. Zdaniem rozmówców dziennika, nasłuchy rosyjskich służb wychwytują rozmowy w promieniu kilometra.

Jeśli informacje przedstawicieli polskich służb są prawdziwe, to kogo mogą podsłuchiwać Rosjanie? W obszarze jednego kilometra od rosyjskiej ambasady w Warszawie znajdują się budynki kluczowych polskich ministerstw – MSZ, MON, a także Belweder, Kancelaria Premiera i siedziba CBA.

– Dla polskich służb to nie jest żadne zaskoczenie. Przynajmniej od kilkunastu lat – twierdzi były szef wywiadu gen. Zbigniew Nowek. – Jeszcze gdy kierowałem Urzędem Ochrony Państwa, przestrzegaliśmy ówczesnego szefa resortu obrony narodowej, że jego gabinet jest inwigilowany zza ogrodzenia. Problem w tym, że politycy nie chcą rozumieć alertów płynących z własnych służb – dodaje.

„Jak w każdej innej ambasadzie, tak również w rosyjskiej pracują oficerowie wywiadu korzystający z dyplomatycznych przykrywek. To do nich trafiają informacje z nasłuchu” – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak polskie służby chcą zabezpieczyć ważnych, polskich polityków przed podsłuchiwaniem? W ramach Ministerstwa Obrony Narodowej powstaje Narodowe Centrum Kryptologii. Jednostka ta ma opracować nowe urządzenie szyfrujące. Będzie ona służyć nie tylko polskiej armii, ale także instytucjom cywilnym.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Pch24.pl/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (21 listopada 2013) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/rosja-podsluchuje-kluczowe-polskie-urzedy-2

Skip to content