W rocznicę Kristallnacht

Jak co roku w rocznicę Kristallnacht w katedrze w Buenos Aires odbyła się uroczysta okolicznościowa żydowsko-katolicka akademia. W tym roku obchody święta synkretyzmu zostały zakłócone przez „schizmatyków” z miejscowego oddziału Bractwa św. Piusa X, którzy jak gdyby nigdy nic weszli sobie do katolickiej katedry i zaczęli na głos odmawiać różaniec. I to jeszcze po łacinie, której nikt przecież nie zna. Wariaty jakieś. Co oczywiste, zaczęto ich zakłócać, a jednemu z „działaczy”, który dorwał się na „podium” i nawoływał do przerwania „akademii” miejscowy metropolita odziany w elegancki garnitur osobiście wyrwał z ręki mikrofon. Na filmie tego nie ma, ale problem w końcu rozwiązała dzielna policja, która osoby odmawiające różaniec siłą usunęła ze świątyni dzięki czemu zebrani mogli kontynuować profanację w spokoju i bez przeszkód.

[youtube zDvrHxjomvs]

Napisał Dextimus dnia 14.11.13

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (14 listopada 2013)

Katolicki odłam zakłóca ceremonię poświęconą „Kryształowej Nocy”

BUENOS AIRES, Argentina (AP) ”” Ultratradycjonalni katolicy rzucili otwarte wyzwanie papieżowi Franciszkowi, zakłócając jedną z jego ulubionych uroczystości: międzyreligijną ceremonię w Metropolital Cathedral, której celem było promowanie harmonii religijnej w rocznicę zapoczątkowania Holocaustu.

Coroczne spotkanie katolików, żydów i protestantów przypomina o „Kryształowej Nocy” z 1938 roku, kiedy to kierowany przez nazistów tłum podpalił około 1000 synagoog i tysiące żydów zamknięto w obozach koncentracyjnych, co było początkiem ludobójstwa, w którym zginęło 6 milionów żydów [Niestety, nie dowiedzieliśmy się, w jakim kraju miała miejsce owa „Noc” ani jakiej narodowości byli naziści. Jak zwykle – admin].

Kardynał Buenos Aires, Jorge Mario Bergoglio, zanim został papieżem, odprawiał tę ceremonię co roku, wraz ze swym przyjacielem, rabinem Abrahamem Skorką.

Mała grupka osób przerwała nabożeństwo wykrzykując [tak w oryginale – admin] różaniec i „Ojcze Nasz” oraz rozdawała ulotki głoszące, iż czciciele fałszywych bogów nie mogą być wpuszczani do świętej świątuni,

Arcybiskup Buenos Aires, Mario Poli, mianowany przez papieża na swego następcę, zaapelował o spokój, podczas gdy inni obecni powstali z miejsc by dać odpór protestującym osobom, którzy wkrótce zostali odprowadzeni przez policję.

„Niech będzie pokój. Shalom” – powiedział następnie Poli, prosząc wszystkich o zajęcie swoich miejsc. „Drodzy żydowscy bracia [a jednak bracia, bua ha ha ha – admin], czujcie się jak u siebie w domu [od dawna czują się w Neokościele, jak u siebie w domu – admin], bo tego pragną chrześcijanie, pomimo oznak nietolerancji. Wasza tu obecność nie desekralizuje Świątyni Bożej. Będziemy kontynuowali nasze spotkanie, które Franciszek zawsze promował i cenił tak bardzo,  w pokoju.”  [A więc żydzi mają większe prawa przebywania w katolickiej świątyni, niż „ultratradycjonalistyczni” katolicy… – admin]

(Głos zabrał również wielki przyjaciel Franciszka, rabin Skorka, zbulwersowany okrzykami, że żydzi zabili Jezusa. Jan Paweł II też miał wielkiego żydowskiego przyjaciela. Jakaś moda na żydowskich przyjaciół, czy co? – admin)

O. Christian Bouchacourt, przełożony Bractwa Św. Piusa X na Amerykę Południową, powiedział w środę w wywiadzie dla Radio La Red, że protestujący należą do jego organizacji i że mają prawo czuć się oburzeni , gdy rabini przewodniczyli ceremonii w katedrze. ” Uznaję autorytet papieża, ale on nie jest nieomylny, a w tym przypadku dokonuje czynów, których nie możemy akceptować .”

Przedstawiciel Watykanu odmówił komentarzy, stwierdzając, iż sprawa leży poza obrębem jego normalnej jurysdykcji.

(Kilka sztampowych, żurnalistycznych informacji o Bractwie, które opuszczamy – admin)

Papież Benedykt uczynił z pogodzenia się z Bractwem sprawę priorytetową, lecz Franciszek dał do zrozumienie, że mało go obchodzi „zalecanie się” do tradycjonalistów,

(Przypomnienie sprawy pogrzebu Priebkego – admin)

Nicole Winfield, AP
Za http://news.yahoo.com/
Tłumaczenie i skrót – gajowy Marucha

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2013-11-14)

 

Argentyna: Oświadczenie ks. Bouchacourta FSSPX w sprawie spotkania międzyreligijnego w katedrze w Buenos Aires

13 listopada br. w katedrze metropolitalnej w Buenos Aires w Argentynie miało miejsce chrześcijańsko-żydowskie spotkanie międzyreligijne, zorganizowane dla upamiętnienia 75. rocznicy tzw. nocy kryształowej – pogromu Żydów inspirowanego i organizowanego przez władze III Rzeszy Niemieckiej. W latach ubiegłych podobnym spotkaniom przewodniczył rabin Abraham Skórka i abp Jerzy Mariusz Bergoglio (obecnie papież Franciszek); w tym roku stronę żydowską reprezentował rabin Aleksander Awruj, a katolicką – obecny ordynariusz Buenos Aires abp Mariusz (Mario) Poli. W katedrze byli również obecni przedstawiciele wspólnot protestanckich: ewangelików, luteran i metodystów.

Fasada katedry pw. Trójcy Przenajświętszej w stolicy Argentyny Buenos Aires

Fasada katedry Trójcy
Przenajświętszej w Buenos Aires

Argentyńskie środowiska katolickich tradycjonalistów wzywały abp. Poliego, aby zrezygnował z organizowania podobnych spotkań w katedrze. Ponieważ apele nie odniosły żadnego rezultatu, grupa ok. 40 wiernych związanych z miejscowym apostolatem Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X wkroczyła do katedry podczas wspomnianego spotkania i w geście protestu zaczęła odmawiać modlitwę różańcową.

Protest młodych katolików media nazwały „aktem antysemickim”. W związku z tym ks. Krystian Bouchacourt, przełożony południowoamerykańskiego dystryktu FSSPX, wydał następujące oświadczenie:

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X przypomina nauczanie zawarte w encyklice Mortalium animos papieża Piusa XI, która wciąż jest dostępna na oficjalnej stronie Stolicy Świętej:

„[Pewne koła] wychodzą z założenia, dla nich nie ulegającego wątpliwości, że bardzo rzadko tylko znajdzie się człowiek, któryby nie miał w sobie uczucia religijnego, widocznie żywią nadzieję, że mimo wszystkie różnice zapatrywań religijnych, nie trudno będzie, by ludzie przez wyznawanie nie których zasad wiary, jako pewnego rodzaju wspólnej podstawy życia religijnego w braterstwie się zjednali. W tym celu urządzają, zjazdy, zebrania i odczyty z nieprzeciętnym udziałem słuchaczy i zapraszają na nie dla omówienia tej sprawy wszystkich, bez różnicy, pogan wszystkich odcieni, jak i chrześcijan, ba, nawet tych, którzy – niestety – odpadli od Chrystusa, lub też uporczywie przeciwstawiają się Jego Boskiej naturze i posłannictwu.

W tym celu urządzają, zjazdy, zebrania i odczyty z nieprzeciętnym udziałem słuchaczy i zapraszają na nie dla omówienia tej sprawy wszystkich, bez różnicy, pogan wszystkich odcieni, jak i chrześcijan, ba, nawet tych, którzy – niestety – odpadli od Chrystusa, lub też uporczywie przeciwstawiają się Jego Boskiej naturze i posłannictwu. Katolicy nie mogą żadnym paktowaniem pochwalić takich usiłowań, ponieważ one polegają na błędnym zapatrywaniu, że wszystkie religie są mniej lub więcej dobre i chwalebne, o ile, że one w równy sposób, chociaż w różnej formie, ujawniają i wyrażają nasz przyrodzony zmysł, który nas pociąga do Boga i do wiernego uznania Jego panowania. Wyznawcy tej idei nie tylko są w błędzie i łudzą się, lecz odstępują również od prawdziwej wiary, wypaczając jej pojęcie i wpadając krok po kroku w naturalizm i ateizm. Z tego jasno wynika, że od religii przez Boga nam objawionej, odstępuje zupełnie ten, ktokolwiek podobne idee i usiłowania popiera.

Nie żywiąc żadnego rodzaju niechęci wobec jakiejkolwiek wspólnoty religijnej, Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X stosuje się do niezmiennego nauczania [Kościoła] i stanowczo sprzeciwia się organizowaniu spotkań międzyreligijnych w świątyniach katolickich.”

(tekst polski za: opoka.org.pl)

Źródła

Poniżej [powyżej] amatorski film, przedstawiający to wydarzenie

Za: Wiadomości Tradycji katolickiej (17 listopada 2013)

 

Meakulpizm jeszcze nigdy nie miał się tak dobrze

Jak donosi Żydowska Agencja Informacyjna, w buenosaireńskiej synagodze odbyło się spotkanie poświęcone promocji nowej książki „Ewangelia według Franciszka„, podczas którego przedstawiciel miejscowej kurii metropolitalnej, ks. Ferdynand Gianetti (dyrektor kurialnego wydziału ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego), jak za „najlepszych”, stalinowskich czasów, złożył „perdón en nombre de la Iglesia” (przeprosiny w imieniu Kościoła) (sic!!!) czyli rytualną samokrytykę, aby przeprosić „naszych starszych braci w wierze” za „skandaliczny” incydent polegający na tym, że grupa katolików przyszła do katolickiej archikatedry i zaczęła odmawiać na głos różaniec, przerywając obłudne spotkanie międzyreligijne.

[youtube u7QUbKiD33c width=”480″]

Napisał Dextimus dnia 18.11.13

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (18 listopada 2013)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content