Obłędna polityka imigracyjna USA: odmowa stałego pobytu dla obywatela Szwajcarii

Aktualizacja: 2006-11-7 12:00 am

Obywatel Szwajcarii przebywający wraz ze swoją rodziną w Stanach Zjednoczonych i starający się o uzyskanie stałego pobytu, otrzymał odpowiedź odmowną i zmuszony jest do szybkiego opuszczenia terenu USA. Martin Enderli odwiedził Stany Zjednoczone w kwietniu 2005 roku, po czym – cały czas posiadając ważną wizę – przyjechał z powrotem wraz z rodziną w sierpniu 2005 roku. Wkrótce potem rodzina Enderli złożyła podanie o otrzymanie stałego pobytu. Pomimo tego, że Martin Enderli jest przykładem wzorowego członka społeczeństwa amerykańskiego: dba o rodzinę, prowadzi swój własny biznes, posiada dom – podanie państwa Enderli zostało załatwione odmownie. Nie pomogła rekomendacja lokalnej Izby Rzemiosła, którego Enderli jest już członkiem, a nawet kongresmena stanu Minnesota. Departament Imigracji INS argumentuje, że państwo Enderli przebywaja nielegalnie, gdyż obecne ich wizy uległy już przedawnieniu. Stwierdzają ponadto, że “Plan biznesowy prowadzonego przez pana Enderli biznesu [prowadzi on sklep muzyczny] nie spełnia minimalnych wymagań dla uzyskania stałego pobytu”. Z uwagi na biurokratyczną ślamazarność urzędów amerykańskich, w czym celuje INS, często zdarza się, że odpowiedź na wniosek o uzyskanie przedłużenia wizy, nadchodzi już po wygaśnięciu ważności wizy. Państwo Enderli są zmuszeni do szybkiej sprzedaży swojego domu i biznesu i powrotu do Szwajcarii.

Martin Enderli z sarkazmem komentuje decyzję INS słowami: “Może lepiej wyszlibyśmy na [nielegalnym] przekroczeniu granicy meksykańskiej, bez starania się o wizy i załatwiania sprawy legalnie.”

Przypadek państwa Enderli rzuca światło na nieodpowiedzialną praktykę polityki imigracyjnej Stanów Zjednoczonych, które preferują imigrantów z krajów Trzeciego Świata. Jeszcze gorzej wygląda zupełny brak reakcji i przymykanie oczu na falę nielegalnych imigrantów napływających z Południa. Równie nieodpowiedzialne są apele różnych organizacji – w tym Konferencji Biskupów Amerykańskich – wzywających do amnestii dla nielegalnych imigrantów. W konsekwencji prowadzonej od kilkudziesięciu lat polityki imigracyjnej, Stany Zjednoczone stają się krajem, w którym ludność biała zaczyna należeć do statystycznej mniejszości, a w wielu regionach kraju już została zepchnięta do takiego poziomu.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=710 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]